Wiadomości

Kolejne zatrzymanie w związku z przyspieszoną legalizacją pobytu cudzoziemców za łapówki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kierownik Oddziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Delegatury Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie zatrzymana przez CBA.

Szczecińska Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzi pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie postępowanie dotyczące podejrzenia wręczania oraz przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za spowodowanie pozytywnego rozpatrzenia wniosków o zezwolenia na pracę i pobyt cudzoziemców.

Kolejne ustalenia w sprawie oraz zgromadzony materiał dowodowy dały podstawę do zatrzymania Kierownik Oddziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Delegatury Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie. Czynności miały miejsce na terenie Koszalina.

Do zakresu zadań zatrzymanej należało załatwianie spraw związanych z legalizacją pobytu i pracy cudzoziemców. Jak wynika z dokonanych w sprawie ustaleń, urzędniczka organizowała pracę wydziału w taki sposób, aby preferencyjnie traktować zatrzymaną wcześniej do sprawy właścicielkę firmy doradztwa personalnego, która mogła liczyć na przychylność i przyśpieszenie procedur związanych ze składanymi wnioskami. Proceder miał miejsce w latach 2019-2020.

Jednocześnie przeprowadzono przeszukanie w miejscu pracy oraz zamieszkania zatrzymanej. Kobieta została doprowadzona do prokuratury, gdzie usłyszała zarzuty.

W marcu tego roku do sprawy zostały zatrzymane dwie osoby, w tym urzędniczka Oddziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Delegatury Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie oraz przedsiębiorczyni zajmującą się profesjonalnie pomocą w sporządzaniu i składaniu wniosków o legalizację pobytu i zezwoleń na pracę cudzoziemców na terytorium RP.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!