Wiadomości

Kolejne przypadki koronawirusa wśród górników kopalń Polskiej Grupy Górniczej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do 273 wzrosła we wtorek liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wśród pracowników Polskiej Grupy Górniczej (PGG), a liczba osób objętych kwarantanną przekroczyła 1,3 tys. Spółka rozważa czasowe wstrzymanie wydobycia węgla w trzeciej kopalni; dwie inne nie pracują już drugi tydzień.

W poniedziałek po południu łączna liczba zakażonych wirusem SARS-CoV-2 pracowników PGG wynosiła 242. We wtorek Grupa poinformowała o kolejnych ponad 30 potwierdzonych przypadkach.

Od ponad tygodnia wstrzymane jest wydobycie węgla w dwóch kopalniach, gdzie zakażonych jest najwięcej: ruchu Jankowice rybnickiej kopalni ROW (według najnowszych danych choruje tam 132 pracowników) oraz katowickiej kopalni Murcki-Staszic, gdzie we wtorek rano zarażone były 94 osoby.

Rośnie też liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w gliwickiej kopalni Sośnica – w poniedziałek informowano o 32 zakażonych, we wtorek rano już o 43. Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do kopalni, PGG rozważa czasowe – do końca tego tygodnia – wstrzymanie wydobycia również w tym zakładzie.

Ponadto infekcję SARS-CoV-2 potwierdzono u trzech górników z kopalni Marcel w Radlinie (podobnie jak Jankowice, jest to część kopalni zespolonej ROW) oraz u jednego pracownika należącego do PGG Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych.

Łącznie kwarantanną objęte są 1362 osoby spośród ok. 41 tys. pracowników Polskiej Grupy Górniczej. Wśród załogi PGG są wykonywane kolejne testy pod kątem zachorowania na COVID-19. W ostatnich dniach liczba potwierdzonych przypadków zakażenia systematycznie rosła.

O 18 zakażonych osobach poinformowała także Jastrzębska Spółka Węglowa – to 14 górników z kopalni Pniówek w Pawłowicach oraz czterech pracowników firmy świadczącej usługi dla tej kopalni. Ponadto koronawirusa potwierdzono u górników z bytomskiej kopalni Bobrek-Piekary.

Przed tygodniem dwie kopalnie PGG, gdzie zakażeń jest najwięcej – Murcki-Staszic i Jankowice – wstrzymały wydobycie węgla z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Pierwotnie zakładano, że wznowią one wydobycie w poniedziałek 4 maja, zdecydowano jednak o przedłużeniu przerwy w produkcji o kolejny tydzień – do 10 maja. O przedłużenie okresu wstrzymania produkcji wnioskowały do sztabu kryzysowego dyrekcje obydwu kopalń, gdzie absencja sięgnęła kilkudziesięciu procent załogi.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!