Wiadomości

Kolejne areszty w aferze łapówkarskiej na Śląsku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sąd uwzględnił wnioski prokuratury i aresztował w nocy z piątku na sobotę trzy kolejne z 10 osób zatrzymanych w ostatnich dniach przez CBA pod zarzutami wręczania łapówek. Wcześniej podobna decyzja zapadła wobec dwóch innych podejrzanych – podała katowicka prokuratura.

Wobec pozostałych pięciu zatrzymanych zostały zastosowane tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze.

Śledztwo, w którym wcześniej zarzuty usłyszał m.in. b. senator PiS Stanisław K., dotyczy wręczania łapówek na łączną kwotę 1,9 mln zł. Wśród zatrzymanych w ostatnich dniach przez CBA osób są m.in. właściciel stacji telewizyjnej i uczelni niepublicznej w Katowicach, prezes Izby Gospodarczej Transportu Lądowego i przedsiębiorcy z branży deweloperskiej. Są oni podejrzani o przestępstwa płatnej protekcji oraz wręczania korzyści majątkowych.

Zatrzymania za korupcję, chodzi o blisko 1 mln 900 tys. zł łapówek

O ogłoszonej w nocy z piątku na sobotę decyzji o aresztowaniu trzech osób podejrzanych poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Katowicach Agnieszka Wichary. Aresztowani to prezes jednej z warszawskich firm i dwaj członkowie zarządu innej spółki, tworzącej z nią konsorcjum. Mają zarzut dotyczący wręczenia, wspólnie i w porozumieniu, prawie 956 tys. zł łapówki od maja 2016 do października 2017 r. – podała prok. Wichary.

Wcześniej zostały aresztowane dwie inne osoby z zatrzymanej ostatnio dziesiątki. Wobec pozostałych pięciu zastosowano poręczenia majątkowe. W całym śledztwie jest już 21 podejrzanych.

Oświadczenie Arkadiusza Hołdy w związku z zatrzymaniem przez CBA 22.11.2019

Według ustaleń śledztwa, 10 ostatnio zatrzymanych osób w zamian za korzyści majątkowe – w tym rzeczowe i pieniężne, przekazywane bezpośrednio bądź w formie darowizn na rzecz wskazanych fundacji – a także korzyści osobiste i załatwiało za pośrednictwem byłego senatora różne sprawy w instytucjach państwowych i samorządowych.

Śledztwo w tej sprawie toczy się od 2016 r. W styczniu 2018 r. zarzuty usłyszał ówczesny senator Stanisław K. Wcześniej zrzekł się immunitetu chroniącego parlamentarzystę i został przez PiS zawieszony w prawach członka partii. Senat nie uwzględnił jednak prokuratorskiego wniosku o zgodę na zatrzymanie i aresztowanie K. – parlamantarzysta stawił się na przesłuchanie w prokuraturze, po którym zastosowano wobec niego poręczenie majątkowe.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!