Wiadomości

Kolejna strzelanina w Malmö – jedna osoba zabita, jedna ranna

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

20-letni mężczyzna został zabity, a 22-latek poważnie ranny w strzelaninie w zdominowanym przez imigrantów szwedzkim mieście Malmö. Zdarzenie miało miejsce w czwartek wieczorem.

W piątek policja aresztowała w związku z tym 28-letniego mężczyznę. Uważa się, że strzelanina miała związek z handlem narkotykami i rywalizacją gangów, które się tym procederem parają, o czym donosi Sydsvenskan.

Naoczny świadek tamtego zdarzenia tak relacjonował to, co się stało:

„Stałem na zewnątrz i paliłem, kiedy usłyszałem strzały. Było około czterech strzałów. Najpierw dwa, a potem jeszcze dwa.”

„Mam dwoje małych dzieci, które chodzą do pobliskiego przedszkola. To nie pierwszy raz, kiedy ktoś tu został zastrzelony” – dodał.

Jak twierdzi policja, 20-latek, który został zabity, wcześniej dwukrotnie został postrzelony. Poinformowano, że został on ranny w lipcu, kiedy to otrzymał kilka postrzałów w dolną część ciała. Miał on na sobie wówczas kamizelkę kuloodporną, co zdaniem policji uchroniło go przed obrażeniami zagrażającymi życiu. Był on również ranny w roku 2016.

Obie ofiary były dobrze znane policji jako osoby związane z handlem narkotykami oraz jako członkowie gangu. 22-latek, który przeżył atak, podejrzewany jest o to, iż był zamieszany w morderstwo, do którego doszło w lutym ubiegłego roku, kiedy to w jego samochodzie zamordowano czołowego członka gangu.

W ciągu ostatnich dziewięciu lat liczba śmiertelnych ofiar przestępstw uległa w Szwecji podwojeniu. Przemoc, jakiej dopuszczają się gangi w dzielnicach zamieszkałych przez imigrantów doprowadziła do tego, że niektórzy policjanci nie są w stanie skutecznie działać, a na przedmieściach Sztokholmu, w Rinkeby fala przemocy doprowadziła do przerwania budowy nowego posterunku policji.

Badania przeprowadzone we wrześniu tego roku wykazały, że w Szwecji przestępczość związana z użyciem broni jest obecnie cztery do pięciu razy większa niż w Niemczech, a ilość ataków przy użyciu ręcznych granatów plasuje Szwecję na tym samym poziomie co Meksyk.

Szwedzki rząd w ramach walki z przestępczością z użyciem granatów zaproponował walkę z atakiem granatów zaproponował trzymiesięczną amnestię, która ma wejść w życie w przyszłym roku, by umożliwić przestępcom przekazywanie granatów na policję w zamian za uniknięcie odpowiedzialności karnej.

/Voice of Europe/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!