Wiadomości

Kolejki na lotniskach, pięć razy dłuższa odprawa po wprowadzeniu certyfikatów covidowych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Chaos i kolejki na lotniskach, czas odprawy wydłużony pięć razy – tak sytuację w różnych europejskich portach lotniczych po wejściu unijnych przepustek COVID opisuje włoski dziennik „Corriere della Sera”. Protestują przewoźnicy i zarządy lotnisk – dodaje.

Gazeta przytacza pierwsze obserwacje linii lotniczych, które odnotowały, że w krajach UE stosuje się różne procedury bez żadnej koordynacji. Jak zauważa, pasażerowie w państwach Unii tracą na lotniskach średnio półtorej godziny więcej niż wcześniej.

Największy włoski dziennik podaje różne przykłady problemów, z jakimi muszą liczyć się pasażerowie: wyniki negatywnych testów na obecność koronawirusa bywają nieuznawane, a jednocześnie prosi się o nie tylko niektóre osoby. W jednych krajach formularze z danymi osobowymi trzeba wypełnić online, a w innych – na papierze. Czasem na lotniskach brakuje czytników cyfrowych kodów.

„Istnieje ryzyko, że lato stanie się w Europie biegiem z przeszkodami i upłynie pod znakiem wielogodzinnych kolejek do odprawy, bo od podróżnych wymaga się spełnienia różnych warunków” – zaznacza gazeta.

Informuje, że międzynarodowe organizacje zrzeszające linie lotnicze oraz lotniska krytykują to, że wśród 27 państw Unii Europejskiej jest co najmniej 10 różnych sposobów weryfikacji tego samego cyfrowego certyfikatu COVID.

To zaś, argumentują, nie tylko nie pomoże w ożywieniu sezonu turystycznego, ale grozi tym, że setki tysięcy ludzi utkną na lotniskach. Odprawa wydłużyła się pięć razy i każdy spędza przy niej około 12 minut.

Cytowany w artykule William Walsh, dyrektor generalny Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), oświadczył: „Kiedy ruch wróci do poziomu 75 proc. tego sprzed pandemii, czas od przekroczenia drzwi terminalu do wejścia do samolotu może sięgnąć sześciu godzin z powodu kontroli sanitarnych podczas odprawy czy na granicy”.

Gdyby natomiast liczba pasażerów wyniosła tyle, ile przed pandemią, to czas ten wzrósłby do ośmiu godzin – ostrzega IATA.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!