Wiadomości

Koalicja Obywatelska chce zniesienia kar za obrazę uczuć religijnych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Posłowie Koalicji Obywatelskiej przygotowali projekt nowelizacji Kodeksu karnego w sprawie zniesienia kar za pomówienie i obrazę uczuć religijnych.

– Dziś chcemy złożyć kolejną ustawę, która będzie nas przybliżała do tego, czym jest właśnie świeckie państwo, które powinno być jednym z fundamentów demokratycznego państwa prawa – powiedział Adam Szłapka.

Projekt zakłada wykreślenie z Kodeksu karnego art. 196, który przewiduje karę nawet do 2 lat pozbawienia wolności dla tego, kto „obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych”.

– Ten artykuł to jest urządzenie technologiczne – mówię to z pełną świadomością – wymierzone w prawa do wolności twórczej. W pewnym sensie polskim artystom w prezencie darujemy ten projekt, chcemy, żebyście państwo mieli świadomość tego, że wasze prawa twórcze nie mogą być podważane, ograniczane – przekonywał znany z nienawiści do chrześcijan poseł Krzysztof Mieszkowski.

– Rzeczpospolita nie jest przybudówką Kościoła katolickiego, jesteśmy autonomicznym, niezależnym państwem; obywatelami i obywatelkami, którzy powinni być wolni i chcą być wolni – dodał Mieszkowski.

Znana praktycznie wyłącznie z wulgarnego i prostackiego języka oraz nienawistnych ataków na chrześcijan posłanka KO Monika Rosa przekonywała z kolei, że zarzuty z art. 196 Kk często otrzymują tzw. działacze antyrządowi, ostatnio – m.in. Elżbieta Podleśna czy Michał Sz., „Margot”.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!