Felietony

Klaudia Jachira – PO drodze do kariery aktorskiej?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

O Klaudii Jachirze po raz pierwszy usłyszałam kila dni temu w kontekście jej satyrycznych wystąpień opartych na motywie katastrofy smoleńskiej. Po sprawdzeniu kim jest, uświadomiła sobie, że jej postać jest mi znana. Nagrywane przez nią filmiki znajdują się na FB i YouTubie – niekiedy można przypadkiem na nie natrafić.

Kim jest Pan Kaludia? Aktorką, która chyba wreszcie znalazła swoją widownię. Absolwentka wrocławskiej filii wydziału lalkarskiego PWST w Krakowie nie istniała dotychczas w świadomości Polaków jako wschodząca gwiazda teatru i kina. Można by pomyśleć, że skoro ukończyła wydział lalkarski, to miała po prostu zamiar ukryć się za kukiełkami, jednak jej obecne działania pokazują, że ma niesamowite „parcie na szkło”, a wydział lalkarski mógł być dla niej jedyną szansą na wpisanie do CV zwodu „aktorka”, bo też sama zainteresowana tak o sobie mówi: „Jestem aktorką. Granie w filmach to mój zawód”(http://wyborcza.pl/7,162657,25240160,klaudia-jachira-nie-wycofam-sie-z-kandydowania-robie-swoje.html, 28.09.2019).

Dorobek aktorski Pani Klaudii nie jest oszołamiający. Studia wyższe ukończyła w roku 2013 i od tego czasu nie zagrała jeszcze żadnej z głównych ról, a jedynie epizody – m. in. w serialach: Na Wspólnej, Pierwsza Miłość, Galeria, Przyjaciółki (http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1176085, 28.09.2019).

Być może jej największym osiągnięciem jest udział w rosyjskiej produkcji pt. Jednoczka w której zagrała zakonnicę. Była to jednak także rola epizodyczna, a sama zainteresowana w jednym z wywiadów powiedziała: „Nigdy tego filmu nie widziałam, więc nawet nie wiem, czy mnie z niego wycięli, czy nie. (…) Pamiętam, że reżyser poszedł nam, polskim aktorkom, wtedy na rękę i umieścił nasze nazwiska w napisach końcowych, abym mogła wpisać ten epizod do dossier” (http://wyborcza.pl/7,162657,25240160,klaudia-jachira-nie-wycofam-sie-z-kandydowania-robie-swoje.html, 28.09.2019).

W związku z powyższym można odnieść wrażenie, że „kariera medialna” Pani Kaludii zaczęła się zatem wraz z jej „karierą polityczną”. A z czego ową kandydatkę do Sejmu zapamiętaliśmy? Oto lista zwrotów z jej najbardziej żenującej i skandalicznej wypowiedzi politycznej, czy też monologu aktorskiego, na którym zdobywa wątpliwą popularność:

Pani Klaudia zasłynęła też z „z modlitwy do barta bliźniaka” (https://www.youtube.com/watch?v=bGa6oBWHG7Q, 28.09.2019), a wcześniej zrobiła sobie zacną fotografię na tle transparentu: „Bób, Hummus, Włoszczyzna” (https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2371470,Bob-Hummus-Wloszczyzna-Burza-po-akcji-kandydatki-Koalicji-Obywatelskiej, 28.09.2019).

Jak postawa prezentowana w polityce przez Klaudię Jachirę wypada na tle jej „Drogi krzyżowej”, której wykonania można posłuchać na YouTubie? No cóż, można by powiedzieć „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”. Prowokacja, atakowanie wartości duchowych i moralnych, robienie sobie kpin z ludzkiej tragedii niestety nie nastrajają znaczącej części Polaków pozytywnie. Są to działania, które podsycając hejt, zatem trudno się dziwić, że po dolaniu oliwy do ognia, płomień się wzmaga.

Wieńcząc te krótkie rozważania, warto zadać pytanie ich podmiotowi: Pani Klaudio, wiele osób zastanawia się: Po co Schetynie Jachira? , a ja myślę, że warto zapytać w drugą stronę: Po co Jachirze Schetna?

autor: A. Kuchnia-Wołosiewicz (pisarka, kulturoznawca)

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!