Wiadomości

Kim był młody człowiek, którego śmierć doprowadziła do zamieszek w Azerbejdżanie Zachodnim?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Turcy przekonują, że młody człowiek, którego śmierć wywołała starcia pomiędzy Turkami i Kurdami w mieście Naghade, był związany z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), na dowód czego zamieszczają zdjęcia, które jednoznacznie wskazują, iż nie był on “cywilem”.

“Był on od dawna członkiem jednej z grup terrorystycznych i co ciekawe, pomimo wiedzy irańskich sił bezpieczeństwa na ten temat, mógł swobodnie przemieszczać się przez granicę!” – czytamy w jednym z wpisów na twitterze.

Przypomnijmy, że wszystko zaczęło się od strzałów oddanych przez funkcjonariuszy policji podczas interwencji do dwóch młodych Kurdów, z których jeden nie żyje. Dodajmy, że liczące sto kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców miasto Naghade, podobnie jak i cały Azerbejdżan Zachodni, zamieszkają głównie Turcy i Kurdowie.

W trakcie protestu doszło do starć biorących z nich udział młodych ludzi z policją. Do miasta zaczęli ściągać Kurdowie z innych miejscowości, co wywołało niepokój miejscowych Turków, którzy postanowili przeszkodzić w koncentracji Kurdów w mieście. Warto przy tym odnotować, że w relacjach tureckich owi Kurdowie określani są mianem sympatyków Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), a sama PKK miała ponoć wzywać do rozprawy z Turkami.

W rezultacie doszło do gwałtownych starć, którym towarzyszyły akty wandalizmu. Dopiero po dłuższym czasie do Naghade zaczęły przybywać specjalne oddziały irańskiej policji.

Filmy z wczorajszych zamieszek można obejrzeć tutaj:

Gwałtowne starcia Turków z Kurdami w Iranie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!