Wiadomości

Kilkadziesiąt osób z Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach zarażonych koronawirusem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

69 osób z Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach w pow. grójeckim (Mazowieckie) jest zarażonych koronawirusem. Dodatni wynik testów ma 60 mieszkańców i 9 pracowników placówki – poinformował w piątek dyrektor placówki Marek Beresiński.

W środę rano sanepid w Grójcu podjął decyzję o objęciu kwarantanną pensjonariuszy i pracowników Domu Pomocy Społecznej w Tomczyczach. Powodem podjęcia takiej decyzji było potwierdzenie zakażenia koronawirusem u jednej z pielęgniarek, która pracowała w placówce. Drugim powodem objęcia kwaratanną placówki w Tomczycach był fakt potwierdzenia koronawirusa u męża jednej z pracownic DPS.

– Po otrzymaniu informacji wspólnie z sanepidem w Grójcu podjęliśmy decyzję, że należałoby przebadać wszystkich pensjonariuszy oraz pracowników. Udało nam się pozyskać testy, próbki zostały pobrane przez lekarzy i pielęgniarki w Domu Pomocy Społecznej. W środę próbki zostały dostarczone do laboratorium do Warszawy. Teraz oczekujemy na wyniki – powiedział starosta grójecki Krzysztof Ambroziak.

W placówce przebywa 87 pensjonariuszy. To osoby schorowane i niepełnosprawne. W przypadku 60 mieszkańców wynik testu na obecność koronawirusa wyszedł pozytywny. Według dyrektora na razie objawy chorobowe, takie jak podwyższona temperatura czy kaszel, wystąpiły u kilku osób. Można się jednak spodziewać, że część z zarażonych pensjonariuszy będzie wymagała hospitalizacji.

Dyrektor Beresiński stwierdził, że poważnym problemem jest obecna sytuacja kadrowa w placówce. Aktualnie wspólnie z pensjonariuszami przebywają w DPS 23 osoby z personelu; 9 z nich, włącznie z dyrektorem, jest zarażonych i nie może mieć styczności ze zdrowymi mieszkańcami. Pozytywny wynik testu mają opiekunki, pokojowe i rehabilitantka. Duża część pracowników została odsunięta od pracy i objęta kwarantanną domową.

Zdaniem dyrektora brakuje personelu do opieki nad pensjonariuszami. – Nie ma kto ich karmić, zajmować się nimi. Dzisiaj pacjenci nie dostali leków, bo nie miał kto ich im podać – stwierdził Beresiński. Jego zdaniem, mimo że zastosowane zostały wszelkie środki bezpieczeństwa a pracownicy mają zapewnione środki ochrony osobistej, istnieje duże ryzyko, że dojdzie do kolejnych zakażeń wśród personelu i zdrowych pensjonariuszy.

/TVP Info, se.pl, grojec24.pl fot. dpstomczyce.2ap.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!