Wiadomości

Kiedy ruszy produkcja czołgów K2 w Polsce?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polska kupi uzbrojenie od Korei Południowej. Jednym z elementów transakcji będą czołgi. Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej poinformował w Polsat News, że ich produkcja będzie się odbywała w Polsce. Zdradził również, gdzie będą zlokalizowane nowopowstałe zakłady produkcyjne.

Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w środę umowy na południowokoreańskie uzbrojenie dla polskiego wojska. Chodzi o lekkie myśliwce FA-50, czołgi K2 i samobieżne armatohaubice K9. O kwestie związane z produkcją czołgów K2 w Polsce pytany był w Polsat News prezes PGZ Sebastian Chwałek.

– Poza bezpośrednim pozyskaniem ze strony koreańskiej czołgów K2, Polska Grupa Zbrojeniowa stanie się producentem tego wozu na terenie Polski – powiedział w Polsat News Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

– Mamy mieć pełną zdolność produkcji tego czołgu w naszych zakładach – dodał. – Aby było to możliwe, niezbędne jest przygotowanie dodatkowych linii produkcyjnych. Już w tej chwili pracujemy roboczo z naszymi partnerami z Korei Południowej – poinformował. 

– Skala produkcji, z która musimy się zmierzyć i jej specyfika, będzie wymagała od nas inwestycji w nowe lokalizacje zakładów – dodał. 

– Zakładamy, że ten czołg szybko stanie się polską konstrukcją – chodzi tutaj o produkcję i montaż w polskich zakładach – powiedział prezes PGZ.

Jak dodał, produkcja czołgów zlokalizowana będzie prawdopodobnie w centralnej Polsce, ale “na pewno za linią Wisły”. Jak podkreślił, na przygotowania są trzy lata.

– W 2025 roku mamy być gotowi do pełnej produkcji. Nie jest to długi okres, biorąc pod uwagę przygotowania infrastruktury i wyszkolenie pracowników, ale pomogą nam w tym nasi koledzy z Korei i to zdecydowanie przyspieszy cały proces – wyjaśnił.

/Polsat News/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!