Wiadomości

Kiedy publikacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zbliża się rozstrzygnięcie w sprawie uzasadnienia i wyroku TK z 22 października – informuje dzisiejsza „Rzeczpospolita”.

22 października TK orzekł, że przerywanie ciąży ze względu na podejrzenie ciężkiej choroby lub upośledzenia płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Od tamtej pory w wielu miastach w Polsce odbywają się protesty przeciwko decyzji Trybunału.

Zgodnie z wykazem na stronie Rządowego Centrum Legislacji orzeczenie w sprawie aborcji powinno się pojawić w Dzienniku Ustaw najpóźniej 2 listopada. Konstytucjonaliści od dawna przekonywali, że wyrok TK należy jak najszybciej opublikować.

Jak donosi dzisiejsza „Rz”, niedługo może do tego faktycznie dojść, a cała sprawa ma „rozstrzygnąć w bliskiej przyszłości”.

W Trybunale cały czas trwają prace nad uzasadnieniem wyroku i mają „znajdować się już na finiszu”. Władze PiS zapowiadziały opublikowanie tegoż wyroku.

Gazeta podkreśla jednak, że spraw jest niezwykle złożona. W samej partii zderzają się dwa podejścia do niej. W obozie władzy silna jest grupa polityków, którzy opowiadają się za natychmiastową publikacją wyroku. – Trwa jeszcze kwarantanna z powodu pandemii, do tego jest zimno i lepszego momentu nie będzie – mówi w rozmowie z „Rz” jeden z polityków. Jego zdaniem wyrok zostanie opublikowany jeszcze w tym miesiącu.

Druga grupa działaczy z kolei, że obecny moment jest nieodpowiedni, a z publikacją należy poczekać do wygaśnięcia obecnego etapu pandemii.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!