Wiadomości

Kiedy amerykańskie wojska opuszczą Afganistan?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Urzędnicy administracji Joe Bidena mieli przekazać mediom, że amerykańscy żołnierze opuszczą Afganistan do 11 września. Taką informację ma wkrótce ogłosić prezydent Stanów Zjednoczonych – podaje BBC.

Taki termin w zeszłym roku ustaliła z talibami administracja Donalda Trumpa, jednak data może jeszcze ulec przesunięciu. Podpisana w lutym 2020 roku umowa pokojowa pomiędzy talibami a USA zakłada zakończenie i uregulowanie ciągnącego się od 18 lat konfliktu wojennego.

Joe Biden już wcześniej zaznaczył, że szybkie wycofanie wojsk z Afganistanu może stanowić problem. Według podpisanego porozumienia USA i sojusznicy z NATO są zobligowani wycofać wszystkie wojska w ciągu 14 miesięcy, o ile talibowie dotrzymają swoich obietnic. Przede wszystkim chodzi o uniemożliwienie prowadzenia działalności na kontrolowanym przez siebie terytorium al-Kaidzie lub innym organizacjom terrorystycznym. Ponadto, talibowie zobowiązali się kontynuować rozmowy pokojowe z rządem w Kabulu.

W Afganistanie wciąż przebywa około 2,5 tys. amerykańskich żołnierzy.

Wiele zależy od przebiegu negocjacji, które odbędą się w Turcji. Przedstawiciele rządu Afganistanu oraz talibowie spotkają się na rozmowach pokojowych w Stambule, które potrwają od 24 kwietnia do 4 maja. Ich przedmiotem ma być przyspieszenie procesu pokojowego i nakreślenie możliwego porozumienia politycznego – poinformowały władze Turcji, która jest gospodarzem.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!