Sports Świat Wiadomości

Kenijczyk jako pierwszy człowiek na świecie przebiegł maraton w czasie poniżej 2 godzin

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal nczas.com kenijski biegacz, Eliud Kipchoge, pokonał kolejną barierę ludzkich możliwości. Jako pierwszy człowiek przebiegł maraton w czasie poniżej 2 godzin. Wynik nie zostanie jednak uznany za rekord.

Kipchoge dokonał tego niesamowitego wyczynu podczas maratonu w Wiedniu. Kenijczyk wbiegł na metę 1 godzinę 59 minut i 40 sekund po starcie.

34-letni Kipchoge to rekordzista świata w maratonie, w 2018 roku w Berlinie uzyskał 2:01.39. Jest również trzykrotnym medalistą olimpijskim. W Rio de Janeiro triumfował właśnie na dystansie 42 km 195 m, a w dwóch wcześniejszych igrzyskach – w Pekinie i Atenach – rywalizował na 5000 m. Wywalczył wówczas srebro i brąz.

Sobotnia, udana próba przełamania bariery dwóch godzin w biegu maratońskim, przygotowywana była niezwykle starannie przez ponad trzy miesiące. Sponsor przedsięwzięcia, brytyjska firma petrochemiczna, sfinansował między inny pokrycie całej trasy (pętli długości 9,9 km) nowym asfaltem, aby nie było na niej żadnej nierówności. Przeprowadzono liczne próby i symulacje, zbadano nawet jaki wpływ na wynik mogą mieć … liście spadające z drzew rosnących przy trasie. Nawet godzinę startu ustalono dopiero w ostatniej chwili, w piątek wieczorem, w oparciu o najnowsze i bardzo precyzyjne prognozy warunków atmosferycznych. Ostatecznie Kenijczyk ruszył na trasę o 8.15 czasu lokalnego.

W samym biegu Eliudowi Kipchoge towarzyszyło 41 dyktujących tempo biegaczy, a przed maratończykami jechał elektryczny samochód podający aktualne międzyczasy. O komercyjnym charakterze biegu świadczy najlepiej fakt, że prawo przekazywanie obrazu miały wyłącznie kamery organizatora.

W tej sytuacji stało się oczywiste, że World Athletics (dawniej IAAF) nie uzna tego wyniku za rekord świata. Nie umniejsza to wagi wyczynu kenijskiego biegacza, który od kilku lat jest absolutnym dominatorem na trasach maratonów. Sam bohater najszybszego maratonu uznał swój wyczyn za historyczne wydarzenie, porównywalne z „pierwszymi krokami człowieka na Księżycu”.

Co wy na to?

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!