Europa Wiadomości

Kazachstan “pozostaje krytyczny wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal pch24.pl przedstawiciel administracji prezydenta Kazachstanu potwierdził, że jego kraj pozostaje krytyczny wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie. Timur Sulejmenow podkreślił, że władze „uznają integralność Ukrainy” i respektują stanowisko ONZ w tej sprawie.

Kazachski polityk, a zarazem wysoki przedstawiciel administracji prezydenta kraju wskazał, że Rosja zabiega o poparcie dla swoich działań na Ukrainie. Jednoznacznie przyznał, że Kazachstan nie poprze rosyjskiej inwazji. W rozmowie z Euractiv, Timur Sulejmenow podkreślił stanowisko swojego kraju w sprawie inwazji na Ukrainie. „Rosja chciałaby, abyśmy byli bardziej po jej stronie. Jednak Kazachstan szanuje integralność terytorialną Ukrainy” – wskazał.

Pierwszy zastępca dyrektora administracji prezydenckiej Kazachstanu skomentował również stosunek władz kraju do sprawy przejęcia przez Rosję kontroli w Donbasie oraz na Krymie. Polityk powołał się w tym momencie na stanowisko Organizacji Narodów Zjednoczonych i przyznał, że Kazachstan dotychczas nie uznał i nie uzna w przyszłości tzw. aneksji Krymu.

Przedstawiciel kazachskiej administracji potwierdził, że jego kraj ma zbieżne interesy z Federacją Rosyjską i oba te krają są partnerami w wielu sprawach. Jednak podkreślił, że nie ma mowy o tym, aby Kazachstan ustąpił ws. Ukrainy.

„Kazachstan jest członkiem Unii Eurazjatyckiej i Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, więc jesteśmy członkiem zarówno gospodarczego, jak i wojskowego sojuszu z Rosją. Ale zobowiązania z tych traktatów nie mają zastosowania w sprawie ukraińskiej” – podkreślił polityk. Dodał również, że Kazachstan nie będzie pomagał Rosji w obchodzeniu zachodnich sankcji gospodarczych.

Co wy na to?

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!