Wiadomości

Katowice: W Willi Chruszczowa powstanie Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej ŚUM

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Śląski Uniwersytet Medyczny zapowiada powstanie Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej w owianym tajemnicą obiekcie w lasach panewnickich w Katowicach, czyli tzw. Willi Chruszczowa.

W piątek 20 stycznia 2023 r. odbędzie się uroczyste podpisanie umowy w sprawie przekazania w użytkowanie sąsiedztwa przed tzw. „Willą Chruszczowa”. Ze strony Państwowego Gospodarstwa Lasów Państwowych umowę podpisze Stanisław Jeziorański, nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice, na podstawie pełnomocnictwa Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach reprezentować będzie JM Rektor SUM prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański.

Willa Chruszczowa w lesie niedaleko miasteczka akademickiego w Ligocie powstała w latach 50. XX wieku. Została zbudowana na planie koła z dużą liczbą przeszkleń i okien. Zaprojektował ją architekt Augustyn Boroń specjalnie z okazji wizyty Nikity Chruszczowa, pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, w Katowicach. Jednak Chruszczow nigdy nie postawił nawet nogi w tym budynku, bo jego wizyta została odwołana z powodu zagrożenia zamachem. Okazały budynek w środku lasu przez wiele lat stał opuszczony. Co prawda działała tu przez pewien okres jedna z klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, ale krótko. Teraz ŚUM chce dać drugie życie temu obiektowi.

Więcej:
https://www.24kato.pl/w-tzw.-willi-chruszczowa-powstanie-centrum-fizjoterapii-pediatrycznej-i-onkologicznej-%C5%9Bum

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!