Wiadomości

Katowice: Kolejna akcja służb przeciwko złodziejom samochodów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Katowicach wraz z konterrorystami z Poznania i Bydgoszczy zatrzymali 5 osób podejrzanych o kradzieże luksusowych aut i paserstwo. Mężczyźni ukradli m.in. 8 samochodów wartych prawie 1,4 miliona złotych. To kolejna realizacja w sprawie. Jak dotąd, zamieszanych w przestępczy proceder było 26 osób.

W lutym 2021 roku informowano, że katowiccy policjanci przy współpracy z prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach ustalili, że 13 osób w okresie od 2012 do 2019 roku dokonało około 500 przestępstw przeciwko mieniu, w tym głównie kradzieży z włamaniami pojazdów oraz paserstw samochodów. Na tamten czas policjanci w ramach prowadzonego postępowania odzyskali 5 samochodów o łącznej wartości około 700 tys. złotych oraz zabezpieczyli specjalistyczne narzędzia oraz urządzenia elektroniczne służące do kradzieży pojazdów. Zabezpieczono między innymi 3 „walizki”, służące do bezinwazyjnego otwierania oraz uruchamiania samochodów z dostępem bezkluczykowym, zagłuszarki sygnałów GPS oraz inne przyrządy służące do kradzieży pojazdów o łącznej wartości około 100 tysięcy złotych. Po zatrzymaniu 8 podejrzanych, na wniosek śledczych Sąd Rejonowy w Katowicach wobec 4 z nich zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań.

Po tych zatrzymaniach policjanci w dalszym ciągu prowadzili czynności w tej sprawie. Ścisła współpraca i działania z prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach doprowadziły do zebrania obszernego materiału dowodowego, który pozwolił na ustalenie i zatrzymanie kolejnych sprawców kradzieży pojazdów oraz paserstw samochodowych. Tym razem przy współpracy z policjantami z Samodzielnego Pododdziału Konterrorystycznego Policji z Poznania i Bydgoszczy katowiccy policjanci zatrzymali na terenie Śląska i województwa kujawsko-pomorskiego kolejnych 5 mężczyzn podejrzanych o kradzieże aut i i paserstwa. Kolejnych 2 podejrzanych zostało doprowadzonych na czynności z aresztów śledczych, gdyż przebywają tam w związku z popełnianiem innych przestępstw. Mężczyznom w wieku od 31 do 46 lat przedstawiono łącznie 116 zarzutów. Zatrzymani ukradli m.in. 8 samochodów marki BMW z terenu Niemiec o wartości prawie 1,4 mln złotych. Katowiccy policjanci w wyniku podjętych czynności zabezpieczyli dwa samochody o wartości ponad 200 tys. zł z uwagi na podejrzenie przerobienia ich znaków identyfikacyjnych, a także sprzęt służący do kradzieży pojazdów.

Na czas trawiącego postępowania podejrzani zostali objęci policyjnym dozorem. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli gotówkę w kwocie 76 tys. złotych. Za popełnione przestępstwa, z których uczynili sobie stałe źródło dochodu, grozi im kara do 15 lat więzienia.

W sumie w ramach prowadzonego śledztwa ustalonych zostało 26 osób związanych z tym procederem. Z uwagi na obszerność zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego sprawy poszczególnych podejrzanych są sukcesywnie wyłączane do odrębnego prowadzenia. W efekcie czego kierowane są akty oskarżenia do właściwych sądów. Na chwilę obecną wobec 8 podejrzanych prokurator z Prokuratury Okręgowej w Katowicach skierował 4 akty oskarżenia. W stosunku do 3 osób zapadły już prawomocne wyroki skazujące na kary bezwzględnego pozbawienia wolności.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!