Europa Świat Wiadomości Wiara

Katolicy chcą prosić papieża o złągodzenie ograniczeń dot. mszy trydenckiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu pch24.pl francuscy katolicy chcą prosić papieża Franciszka o złagodzenie ograniczeń nałożonych na liturgię przedsoborową. Powołali do życia stowarzyszenie La Voie Romaine. Zamierzają przekazać papieżowi listy wiernych z Francji i innych krajów. Zaniosą je do Rzymu osobiście, odbywając pielgrzymkę z Paryża do Rzymu.

Zdaniem wiernych stojących za inicjatywą La Voie Romaine, ograniczenia nałożone na liturgię przedsoborową są wynikiem błędnego postrzegania wspólnot tradycyjnych przez niektórych hierarchów w Kościele. Chcieliby dlatego przekonać papieża do zmiany decyzji z Traditionis custodes. 6 marca z Paryża wyruszy pielgrzymka, która dotrze do Rzymu 1 maja, na początek miesiąca maryjnego. Pielgrzymi będą mieć ze sobą skrzynię pełną listów napisanych przez wiernych z Francji i innych krajów w obronie liturgii przedsoborowej. Pielgrzymka będzie prowadzona przez grupę matek księży, które zatroskane są o przyszłość swoich synów powołanych do celebrowania Mszy świętej w starym rycie.

Te matki wyraziły chęć działania i pójścia do Rzymu, więc zaproponowaliśmy, by zaniosły do Watykanu listy – powiedział Benoît Sévillia, założyciel stowarzyszenia La Voie Romaine, w rozmowie z National Catholic Register. – Zaniosą nasze świadectwo z tą wrażliwością, jaką ma tylko serce matki – dodał.

Początkowo organizacja chciała przyjmować listy tylko do 31 grudnia, ale rozszerzono teraz ten termin aż do dnia poprzedzającego wymarsz z Paryża. To efekt ogłoszonych w grudniu Responsa ad dubia, wytycznych Kongregacji ds. Kultu Bożego, które jeszcze bardziej ograniczyły możliwość sprawowania liturgii przedsoborowej. List do papieża można wysłać za pośrednictwem strony internetowej La Voie Romaine, a także mailem. Inicjatywa jest otwarta dla wszystkich – zarówno tych, którzy uczestniczą w mszach trydenckich, jak i tych, którzy tego nie robią, ale uważają sprawę za ważną.

Sama pielgrzymka również ma otwarty charakter; wszyscy mogą do niej dołączyć.

Póki co w akcji biorą udział katolicy z Francji, Stanów Zjednoczonych, Portugalii i Meksyku.

Celem jest pokazanie papieżowi, że serce Kościoła bije także w takich chrześcijanach, zwłaszcza w takich krajach, jak Francja – powiedział Sévillia. Jak dodał, jeżeli papież Franciszek będzie trzymał się swoich wytycznych, spowoduje wielki chaos wśród tysięcy chrześcijan, bo wielu z nich straci dostęp do ukochanej liturgii.

Mam nadzieję, że Rzym będzie tego świadom; być może nie wiedzą, jak wielkie wywołało to trzęsienie ziemi, zwłaszcza wśród młodych ludzi, bardzo przywiązanych do całego tego tradycyjnego świata – podkreślił.

Czu uda im się coś osiągnąć?

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!