Wiadomości

“Katolicka” uczelnia z USA zakryła freski z Krzysztofem Kolumbem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Stanach Zjednoczonych zwolennicy politycznej poprawności przystąpili do walki z dziedzictwem odkryć geograficznych. Nominalnie katolicki uniwersytet Notre Dame zakrył 12 fresków znajdujących się na ścianach centralnego budynku uczelni. XIX-wieczne malowidła przedstawiały życie Krzysztofa Kolumba.

Władze uczelni zdecydowały się na ten krok, gdyż freski przekazywały, ich zdaniem, stereotypy o rdzennych mieszkańcach Ameryki i gloryfikowały kolonializm. Przeciwko freskom opowiadali się przedstawiciele społeczności indiańskiej – pierwszy raz już 20 lat temu.

Rektor uniwersytetu, ojciec John Jenkins, stwierdził w liście otwartym, że freski „dowartościowały najciemniejsze karty historii”. Zauważył też, że w ostatnich latach niektórzy uznawali freski za poniżające. Stwierdził jednak, że w momencie powstawania miały zupełnie inny wydźwięk. Chodziło bowiem o dodanie otuchy katolickim imigrantom w dobie, gdy antykatolicki sentyment był silny.

Więcej:
https://www.pch24.pl/polityczna-poprawnosc-w-natarciu–katolicka-uczelnia-z-usa-zakryla-freski-z-krzysztofem-kolumbem,65935,i.html

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!