Wiadomości

Karol Nawrocki powołany na stanowisko zastępcy prezesa IPN

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dr Karol Nawrocki został oficjalnie powołany na stanowisko zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

W ubiegłym tygodniu Sejm powołał doktora Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Za jego kandydaturą opowiedziało się 248 posłów, przeciwko było 198. Od głosu wstrzymało się 4 parlamentarzystów. Wiadomo, że Nawrockiego poparło trzech posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Aby jednak zostać prezesem IPN konieczne jest uzyskanie również poparcie Senatu. Zdecydowano się nie czekać do głosowania w tej sprawie w izbie wyższej i mianowano Nawrockiego zastępcą prezesa Instytutu. Jako że kadencja obecnego szefa IPN doktora Jarosława Szarka wygasa 5 lipca, a sam Szarek zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o drugą kadencję w fotelu prezesa Instytutu, to jego zastępca automatycznie będzie pełnił obowiązki prezesa.

“1 czerwca 2021 r. dr Karol Nawrocki został powołany na stanowisko zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Decyzja o powołaniu została pozytywnie zaopiniowana przez Kolegium Instytutu.

Zastępca prezesa IPN dr Karol Nawrocki będzie m.in. koordynował międzynarodowy projekt edukacyjno-memoratywny „Szlak Nadziei”, dotyczący losów polskich żołnierzy walczących u boku aliantów podczas II wojny światowej” – przekazano w oficjalnym komunikacie na stronie IPN.

Dr Karol Nawrocki jest historykiem, specjalistą ds. zarządzania zasobami ludzkimi i działaczem społecznym. Tytuł doktora nauk humanistycznych uzyskał w 2013 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego.

Od stycznia 2009 r. był pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej; w latach 2014-2017 pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku, koordynując prace naukowo-edukacyjne na terenie gdańskiego oddziału IPN.

Od kwietnia 2017 r. pełni funkcję dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!