Wiadomości

Kandydaturę Waldemara Tomaszewskiego swoimi podpisami poparło ok. 30 tys. obywateli Litwy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dzisiaj przedstawiciele sztabu wyborczego Waldemara Tomaszewskiego złożyli w Głównej Komisji Wyborczej arkusze z podpisami osób popierających kandydaturę lidera Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin, ubiegającego się o stanowisko prezydenta Litwy. Waldemara Tomaszewskiego swoimi podpisami poparło około 30 tysięcy wyborców – informuje portal L24.lt.

Arkusze z podpisami złożyła w GKW starosta sejmowej frakcji AWPL-ZChR Rita Tamašunienė, szefowa prezydenckiej kampanii wyborczej Waldemara Tomaszewskiego oraz poseł Czesław Olszewski.

Sztab wyborczy Waldemara Tomaszewskiego już w minionym tygodniu poinformował, że zebrano wymaganą liczbę podpisów poparcia dla kandydata. W ciągu zaledwie dziesięciu dni na listach podpisało się ok. 30 tys. wyborców.

„Mimo że sztab wyborczy kandydata jako ostatni odebrał w Głównej Komisji Wyborczej arkusze do zbierania podpisów (dopiero 5 marca), a podpisy zaczęto zbierać od 9 marca, to do 19 marca zebrano już około 30 tys. podpisów. To znacznie więcej (nie licząc podpisów złożonych drogą elektroniczną) niż udało się zebrać innym kandydatom” – poinformował sztab wyborczy Waldemara Tomaszewskiego.

Do dziś tylko dwóch kandydatów na prezydenta złożyło listy z podpisami poparcia. Jako pierwszy 22 marca arkusze z podpisami złożył w GKW Gitanas Nausėda, a jako drugi uczynił to dziś Waldemar Tomaszewski.

Aby startować w wyborach prezydenckich, kandydaci na prezydenta muszą zebrać co najmniej 20 tys. podpisów wyborców.

O najwyższe stanowisko w państwie lider AWPL-ZChR ubiega się już po raz trzeci. Wcześniej kandydował na prezydenta w 2009 i 2014 roku, zdobywając dosyć wysokie poparcie – odpowiednio około 5 i ponad 8 proc. głosów w skali kraju. W ostatnich z nich zwyciężył w 200 dzielnicach wyborczych spośród 2 000 w kraju, czyli w 10 proc. wszystkich dzielnic wyborczych.

Wybory prezydenckie na Litwie odbędą się 12 maja tego roku. Ewentualna druga tura – 26 maja.

/l24.lt/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!