Wiadomości

Kanclerz Austrii zapowiedział przeprowadzenie przedterminowych wyborów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz zapowiedział przeprowadzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych tak szybko jak to możliwe. Sytuacja ma związek z nagraniem, w którym wicekanclerz Hans-Christian Strache oferuje państwowe kontrakty rzekomej inwestorce z Rosji w zamian za pomoc w wyborach. Strache podał się do dymisji.

Wcześniej media podawały, że Kurz wyklucza dalszą współpracę ze Strachem z powodu nagrania.

Nagranie wideo opublikowane w piątek przez niemieckie gazety „Sueddeutsche Zeitung” i „Spiegel” pokazuje rozmowę z udziałem Strachego i kobiety podającej się za krewną rosyjskiego oligarchy Igora Makarowa, chcącej rzekomo inwestować w Austrii. W rozmowie pada pomysł, by „inwestorka” wykupiła połowę udziałów w najpoczytniejszej austriackiej gazecie „Kronen Zeitung”, aby ta wspierała FPOe przed wyborami parlamentarnymi. W zamian Rosjanka miała otrzymać po wyborach od FPOe kontrakty publiczne pod warunkiem, że FPOe wejdzie do rządu. Uczestnicy spotkania omawiają też sposoby finansowego wsparcia FPOe z obejściem obowiązujących przepisów.

„SZ” i „Spiegel” podały, że wideo powstało w lipcu 2017 roku, na kilka miesięcy przed wyborami do niższej izby parlamentu Austrii, Rady Narodowej, oraz że jest autentyczne. W wyborach tych FPOe zdobyła 26 proc. głosów i pozycję trzeciej siły politycznej. Od grudnia 2017 roku FPOe i chadecka OeVP Kurza rządziły w koalicji.

Czytaj też:

Cezary Gmyz: Za kryzysem w Austrii mogą stać niemieckie służby specjalne

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!