Wiadomości

Kanał Sueski odblokowany. Statek Ever Given zepchnięty z mielizny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kontenerowiec Ever Given, który blokował przez kilka dni Kanał Sueski, został zepchnięty z mielizny – poinformowała w poniedziałek wczesnym rankiem morska agencja transportowa Inchcape Shipping. Przepływ został odblokowany. 400-metrowy statek został przywrócony do stanu pływającego i jest w trakcie zabezpieczania – dodano.

Według portali Vesselfinder i myshiptacking, monitorujących światową żeglugę, rufa statku odsunęła się od zachodniego brzegu kanału, co potwierdził przedstawiciel władz Kanału Sueskiego, zastrzegając sobie anonimowość.

We wtorek pływający pod banderą Panamy 400-metrowy kontenerowiec Ever Given, którego armatorem jest tajwańska firma Evergreen Marine obrócił się bokiem i osiadł na mieliźnie w jednopasmowym odcinku Kanału Sueskiego około sześciu kilometrów od jego południowego wejścia, w pobliżu Suezu.

Zamknięcie tej kluczowej drogi morskiej już wpłynęło na ceny ropy i transportu morskiego na świecie. Przez kanał przepływa około 10 proc. światowego handlu, szlak jest szczególnie ważny dla transportu ropy naftowej, gazu i paliw między Azją i Europą. W niedzielę na przejście przez kanał oczekiwało co najmniej 369 statków.

/TVP nfo/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!