Wiadomości

Kanada złamie sankcje na Rosję? “Dokładnie o to poprosiły nas Niemcy”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kanada, na wniosek Niemiec, chce zwrócić pozostałe turbiny do Nord Stream 1. Ukraina protestuje – czytamy na portalu dorzeczy.pl.

Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly poinformowała, że jej kraj planuje zwrócić pozostałych pięć turbin gazowych do rosyjskiego gazociągu Nord Stream 1. Urządzenia były serwisowane w Montrealu. Informację o decyzji rządu w Ottawie przekazała kanadyjska stacja telewizyjna CBC. – Taką decyzję podjęliśmy. Dokładnie o to poprosiły nas Niemcy. Kanada nie chce dać Putinowi żadnego pretekstu do wykorzystywania dostaw energii do Europy jako broni – powiedziała Jolie.

Jeśli turbiny zostaną zwrócone, będzie to kolejny przypadek naruszenia zachodnich sankcji na Rosję. W lipcu rząd Kanady zrobił wyjątek, aby sankcje, które mają zmusić Władimira Putina do zaprzestania działań wojennych na Ukrainie, nie dotyczyły turbin gazowych. W szczególności zależało na tym Niemcom, które sprowadzają rosyjski gaz za pomocą Nord Stream 1 i które są uzależnione od dostaw z Moskwy.

W wyniku podjętej decyzji jedna turbina została zwrócona Niemcom, ale Gazprom odmówił jej przyjęcia, powołując się na kwestie techniczne. Rosjanie żądają przedstawienie dokumentacji, z której wynika, że turbiny nie podlegają zachodnim sankcjom.

Teraz kanadyjski rząd podjął odpowiednią decyzję w celu zwrotu do Niemiec pozostałych turbin, które przeszły konserwację w Montrealu. Potem urządzenia zostaną wysłane Gazpromowi, która zarządza gazociągiem Nord Stream 1.

Berlin ma nadzieję, że zwrot turbin spowoduje zwiększenie wolumenu przesyłanego gazu przez NS1. W tej chwili pracuje on bowiem jedynie w 20 proc. swojej przepustowości.

Ukraina skrytykowała decyzję rządu kanadyjskiego. Tymczasem przedstawiciele tamtejszego rządu bronią swoich działań niezbędnych do zapewnienia dostaw gazu do Niemiec.

W lipcu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Ukraińcy nigdy nie zaakceptują decyzji Kanady o zwrocie turbiny do gazociągu Nord Stream 1 do Niemiec. Podkreślił, że taka decyzja faktycznie narusza sankcje wobec Rosji.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!