Wiadomości

Kanada rozmieści na Ukrainie około 200 dodatkowych żołnierzy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kanada zdecydowała się rozszerzyć wspólną misję szkoleniową UNIFIER na Ukrainie. Liczba personelu zostanie podwojona, do 400 żołnierzy. Premier Kanady Justin Trudeau poinformował o tym na konferencji prasowej w Ottawie.

„Dzisiaj postanowiłem przedłużyć operację UNIFIER o kolejne trzy lata, rozszerzyć tę misję szkoleniową i zapewnić natychmiastową pomoc Ukrainie” – powiedział Trudeau, dodając, że będzie to kosztowało Kanadę 340 milionów dolarów kanadyjskich (około 280 milionów dolarów amerykańskich).

„Pozwoliłem kanadyjskim siłom zbrojnym wysłać w najbliższych dniach na Ukrainę 60 żołnierzy, którzy dołączą do około 200 kobiet i mężczyzn przebywających już w tym kraju. W przyszłości Siły Zbrojne będą mogły zwiększyć liczbę żołnierzy na Ukrainie do 400” – powiedział premier Kanady. Dodał on, że Kanada zapewni Ukrainie także „nieśmiercionośny sprzęt, będzie dzielić się danymi wywiadowczymi i pomagać w zwalczaniu cyberataków”.

„Nasze zaangażowanie w operację UNIFIER gwarantuje, że kanadyjskie siły zbrojne będą nadal wspierać siły bezpieczeństwa Ukrainy, aby Ukraina mogła bronić swojej suwerenności, bezpieczeństwa i integralności terytorialnej” – powiedział Trudeau.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!