Wiadomości

Ostatnie przygotowania do wielkiej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na Polach Grunwaldzkich trwają ostatnie przygotowania do inscenizacji polsko-krzyżackiej bitwy z 1410 roku. Turyści już od kilku dni mogą oglądać turnieje rycerskie i zwiedzać obozowisko, w którym mieszka blisko 4 tys. rekonstruktorów w historycznych strojach.

W historycznym widowisku plenerowym wystąpi ok. 1,3 tys. rekonstruktorów, którzy wcielą się w pieszych i konnych rycerzy, łuczników i artylerzystów obu walczących stron. Organizatorzy deklarują, że są przygotowani na przyjazd nawet 100 tys. widzów.

Jak powiedział dr Piotr A. Nowakowski z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, w historycznym obozowisku mieszka już ok. 4 tys. osób. Nie wszyscy wezmą udział w bitwie, bo poza rycerzami są tu ich rodziny, obozowa czeladź, odtwórcy dawnego rzemiosła i inni pasjonaci średniowiecza.

Każdego roku na inscenizację Bitwy pod Grunwaldem przyjeżdżają tysiące gości z całego kraju i z zagranicy. Podobnie będzie tym razem. Policjanci apelują do kierowców o rozsądek i ostrożną jazdę.

Organizatorzy imprezy razem z policjantami uznali, że najlepiej będzie powtórzyć scenariusz ubiegłoroczny. Oznacza to, że nie ma zmian w stosunku do tego, co było rok temu.

– Poza jedną: w rejonie skrzyżowania dróg Stębark-Grunwald powstał dodatkowy wjazd na parking – mówi st. asp. Rafał Klimecki, naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie.

Inscenizacja wielkiej średniowiecznej bitwy pod Grunwaldem obędzie się w sobotę, 15 lipca. Także wtedy zmieni się organizacja ruchu w okolicach Pól Grunwaldzkich. Zmiany obowiązywać będą od 15 lipca od godz. 6 do 16 lipca do godz. 6. Na drogach wokół Pól Grunwaldzkich zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy. Od strony Warszawy i Olsztyna trzeba kierować się na Stębark drogą wojewódzką 537 od Pawłowa i drogi krajowej nr 7 na trasie Gdańsk-Warszawa.

Do Frygnowa należy kierować się drogą 542 do Rychnowa i drogą krajową nr 7, a dalej drogą powiatową do Grunwaldu. Druga trasa będzie wykorzystywana przez jadących od strony Gdańska i Ostródy, a od Frygnowa drogą wojewódzką dołączą jadący z Lubawy i Iławy. Natomiast z Działdowa należy kierować się na Samin – drogą wojewódzką 542 – a dalej na Grunwald. Podobnie będzie wyglądał wyjazd po zakończonej imprezie.

– Aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim, którzy chcą dojechać na imprezę, wydzielone będą trakty piesze. Ten pomysł się sprawdził i także w tym roku oddzielimy ruch kołowy od pieszego – dodaje naczelnik Klimecki.

/ostroda.wm.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!