Wiadomości

Już w lipcu Stany Zjednoczone mogą stracić płynność finansową

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak czytamy na portalu wprost.pl, już w lipcu Stany Zjednoczone mogą stracić płynność finansową. Biuro Budżetowe Kongresu ostrzegło, że jeśli pułap zadłużenia nie zostanie podniesiony, za niecałe pół roku administracja USA będzie niewypłacalna.

Amerykański rząd coraz bardziej zbliża się do osiągnięcia niewypłacalności. Biuro Budżetowe Kongresu opublikowało prognozę, z które wynika, że jeśli Biały Dom nie dojdzie do porozumienia z republikanami w Kongresie w sprawie podniesienia limitu zadłużenia, już w lipcu amerykańska administracja stanie się niewypłacalna.

Stany Zjednoczone są w trudnej sytuacji. 19 stycznia przekroczony został dozwolony prawnie limit zadłużenia, po którym niemożliwe jest dalsze pozyskiwanie funduszy za pomocą instrumentów dłużnych. Ze względu na brak porozumienia w Kongresie, Stany Zjednoczone zmagają się z patową sytuacją, w której finanse publiczne zostały de facto zamrożone. Prawo nie pozwala bowiem przekroczyć ustawowego limitu długu w wysokości 31,4 biliona dolarów, czyli około 120 proc. przychodów.

Sekretarz Skarbu w liście do Kongresu napisała, że uruchomione środki mają uratować gospodarkę przed technicznym bankructwem do 5 czerwca 2023 roku. Do tego momentu impas w Izbie Reprezentantów musi się skończyć. „Jak stwierdziłam w moim liście z 13 stycznia, okres, na który nadzwyczajne środki mogą wystarczyć, jest przedmiotem znaczącej niepewności. Z szacunkiem ponaglam Kongres do szybkich działań” – czytamy w liście Janet Yellen.

Część ekonomistów i niektórzy Demokraci zaproponowali Departamentowi Skarbu wyjście z politycznego patu. Szefowa resortu Janet Yellen nie jest jednak tym pomysłem zachwycona.

Chodzi bowiem o wybicie platynowych monet o wartości miliarda dolarów i zdeponowanie ich w Rezerwie Federalnej. Miałoby to podnieść możliwy prób zadłużenia finansów publicznych. Byłoby to wykorzystanie pewnego rodzaju luki prawnej, która pozwoliłaby ominąć nałożony prawem limit. Janet Yellen szybko jednak skrytykowała ten pomysł. W rozmowie z Wall Street Journal przyznała, że „bardzo trudno przypuszczać, że Fed zdecyduje się na tego typu sztuczkę”.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!