Wiadomości

Jutro szczepionki Moderny zaczną trafiać do polskich szpitali

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi RMF, jutro do polskich szpitali zacznie w końcu trafiać druga pozyskana szczepionka przeciwko Covid-19: firmy Moderna. Do tej pory personel medyczny i pracownicy placówek ochrony zdrowia szczepieni byli wyłącznie preparatem firm Pfizer i BioNTech. Tydzień temu natomiast do Polski dostarczono 29 tysięcy dawek szczepionki Moderny.

Jak ustalił dziennikarz RMF FM Mariusz Piekarski, trafią one najprawdopodobniej do zaledwie kilku – kilkunastu największych szpitali węzłowych, szczepiących najwięcej ludzi. To dlatego, że jedna ampułka preparatu Moderny mieści aż 10 dawek. Taka decyzja jest spowodowana charakterystyką szczepionki, w której znajduje się aż 10 dawek preparatu.

Szczepionka Moderny, choć nie musi być przechowywana w tak niskich temperaturach, jak szczepionka Pfizera, a po rozmrożeniu może być wykorzystywana przez 30 dni, to jednak po otwarciu samej fiolki również trzeba ją wykorzystać w kilka godzin. To w przypadku małych punktów szczepień rodzi dużo większe ryzyko zmarnowania części dawek.

Pierwsza partia 29 tys. dawek szczepionki Moderny, jak dowiedział się dziennikarz RMF, nie zostanie zatem podzielona na pół i w całości jutro i pojutrze trafi do punktów szczepień.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!