Wiadomości

Jutro formalnie rozpocznie się proces formowania 18 Pułku Logistycznego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

17 września, o godz. 12.00 w Łomży na Starym Rynku, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej ogłosi decyzję o sformowaniu nowego, 18. pułku logistycznego, który wejdzie w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Minister Mariusz Błaszczak podjął decyzję o utworzeniu 18. Dywizji Zmechanizowanej w 2018 roku. Jej formowanie jest jednym z kluczowych elementów procesu realnego wzmocnienia i odbudowy potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej.18 pułk logistyczny wejdzie w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej.

W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej wchodzą trzy brygady: 1. Warszawska Brygada Pancerna, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, 19. Brygada Zmechanizowana z Lublina (której formowanie rozpoczęło się w czerwcu tego roku), oraz pułki: logistyczny, artylerii, przeciwlotniczy i batalion rozpoznawczy. Sformowany zostanie także pułk inżynieryjny, z przeznaczeniem do wykonywania zadań na rzecz 18 DZ.

***

Obecnie 1. Warszawska Brygada Pancerna, która do niedawna była w podporządkowaniu 16 Dywizji Zmechanizowanej, która posiadała w związku z tym cztery, zamiast trzech brygad, ma w swoim składzie w garnizonie Wesoła:

– dowództwo i sztab;
– 2 bataliony czołgów;
– batalion dowodzenia;
– batalion logistyczny;
– patrol saperski nr 17;

Pododdziały stacjonujące w garnizonie Siedlce:

– dywizjon przeciwlotniczy;
– kompania saperów;
– kompania rozpoznawcza;

Pododdziały stacjonujące w garnizonie Zamość:

– 3. zamojski batalion zmechanizowany;

Pododdziały stacjonujące w garnizonie Chełm:

– 1. kołobrzeski batalion zmechanizowany;
– dywizjon artylerii samobieżnej;
– patrol saperski nr 35.

Jednostki stacjonujące w garnizonach Zamość i Chełm w październiku br. zostaną wyłączone ze składu 1 Warszawskiej Brygady Pancernej i podporządkowane 19 Brygadzie Zmechanizowanej z Lublina, która jest w trakcie formowania i która obecnie ma już zorganizowany sztab i batalion dowodzenia.

W zamian 1 Warszawska Brygada Pancerna ma otrzymać dwa bataliony zmechanizowane, które mają zostać sformowane od zera i z których jeden ma stacjonować w Białej Podlaskiej.

Z kolei 19 Brygada Zmechanizowana, poza jednostkami z Chełma i Zamościa, ma otrzymać dodatkowo dwa bataliony czołgów, wyposażone w poddawane obecnie modyfikacji czołgi T-72. Jeden z nich ma zostać sformowany w Lublinie, drugim zaś jest batalion stacjonujący w Żurawicy i będący obecnie w podporządkowaniu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Zostanie on wyłączony ze składu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich po sformowaniu 3 Batalionu Strzelców Podhalańskich, który ma być formowany w Nowym Sączu.

Obecnie w składzie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich znajdują się:

21 Batalion Dowodzenia – w Rzeszowie
1 Batalion Czołgów – w Żurawicy
1 Batalion Strzelców Podhalańskich – w Rzeszowie
5 Batalion Strzelców Podhalańskich – w Przemyślu
22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej – w Kłodzku
14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej – w Jarosławiu
21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – w Jarosławiu
21 Batalion Logistyczny – w Rzeszowie
16 Batalion Saperów – w Nisku

Tymczasem już ruszyły przygotowania do sformowania 18 Pułku Logistycznego, który formalnie powołany zostanie jutro i który ma być formowany na bazie Warsztatów Technicznych w Łomży.

– Tu wkraczamy w drugi etap formowania „18”, przewidziany na lata 2021–2026. Ten etap przewiduje formowanie jednostek wsparcia i zabezpieczenia dywizji. W pierwszej kolejności dokończymy rozwijanie 18. Pułku Logistycznego w Łomży, ale z dyslokacją jego elementów w innych garnizonach. Tak powstanie struktura logistyki zabezpieczająca działanie dywizji. II etap formowania przewiduje także powołanie do służby pułku artyleryjskiego, pułku przeciwlotniczego i batalionu rozpoznawczego. Te jednostki w naszej dywizji będą utworzone od podstaw i oznaczone zostaną numerem „18” – mówił niedawno gen. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Wiadomo już, że pułk przeciwlotniczy będzie formowany pod Zamościem.

– Dokładnie w miejscowości Sitaniec w gminie Zamość. W tym miejscu, od zera, powstanie pułk przeciwlotniczy, wybudujemy nowe koszary – stwierdził dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej.

– Nowy pułk przeciwlotniczy na stanie będzie posiadać Poprady oraz nowy system Narew, który wejdzie na wyposażenie wojska – dodał generał Gromadziński.

Z kolei w Nowej Dębie, w sąsiedztwie poligonu artyleryjskiego, sformowany zostanie dywizyjny pułk artylerii, do którego w pierwszej kolejności trafią kołowe wyrzutnie rakiet HIMARS, zdolne do prowadzenia ognia na „zwykłym” dystansie 70 km, ale i do rażenia celów odległych o nawet 300 km, pociskami o charakterystyce rakiet balistycznych.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!