Gospodarka Polska Wiadomości

Jutro część stacji benzynowych może być zamknięta

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W myśl nowego rozporządzenia Ministra Energii do 16 stycznia 2017 r. należy złożyć do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wnioski o zmianę posiadanych koncesji na paliwa ciekłe oraz o nowe koncesje. Choć w zwykłym trybie na ich odnowienie właściciele stacji benzynowych mają zwykle półtora roku, teraz dostali tylko miesiąc. Termin mija 16 stycznia. Jeśli nie odnowią pozwolenia, a będą sprzedawać dalej paliwo grożą im surowe kary: 5 lat więzienia albo grzywna 5 mln zł.

 

Problem jest nie tylko związany z krótkim terminem, ale również z ilością dokumentów, które trzeba złożyć no i oczywiście z “mocami przerobowymi” urzędników.

 

Przedłużenie koncesji na handel paliwem nie polega na złożeniu do Urzędu Regulacji Energetyki jednej kartki papieru – liczbę dokumentów do złożenia liczyć trzeba w setkach jeśli nie tysiącach stron. URE przypomina, że zgodnie z wymogami ustawy, wnioski muszą zawierać dokumenty i informacje umożliwiające pełną weryfikację możliwości formalnoprawnych, organizacyjnych, technicznych i finansowych, wykonywania działalności w zakresie wskazanych rodzajów paliw ciekłych. W efekcie może tego być kilka segregatorów.

 

Przy tak krótkim terminie ( miesiąca) nie trudno o pomyłkę. Wielu właścicieli stacji benzynowych będzie musiało uzupełniać wnioski. Na to dostaną jednak tylko jedną szansę, albo stracą koncesję. Co ważne, to urzędnik zdecyduje, ile przedsiębiorca będzie miał czasu na poprawki. Do tej pory ustawa przewidywała kolejny miesiąc. Teraz może to być nawet 7 dni.

 

W efekcie mieszkańcy miasteczek i wsi jutro mogą nie zatankować. O ile, zdaniem ekspertów duże koncerny czy przedsiębiorstwa mogą sobie z tym poradzić to większy problem mogą mieć mniejsi, właściciele np. jednej stacji benzynowej, w mniejszych miejscowościach. Dla takich przedsiębiorców może to oznaczać “być, albo nie być”. Nie otrzymanie jutro koncesji oznaczać może realne straty finansowe, a w efekcie wypadnięcie z rynku. W większych miastach, zdaniem analityków nie powinno być problemów.

 

/wgospodarce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!