Świat Wiadomości

Junta Nigru szykuje się na najazd krajów ECOWAS

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W niedzielę wieczorem upłynęło, odrzucone przez juntę Nigru, ultimatum krajów zrzeszonych w organizacji ECOWAS (Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej. Kraje te, pod groźbą interwencji zbrojnej, zażądały od przywódców puczu przywrócenia do władzy obalonego prezydenta Mohameda Bazouma.

Junta Nigru nie jest osamotniona. Jej obronę zapowiedziały inne kraje, w których niedawno doszło do zamachód stanu. Chodzi o Mali i Burkina Faso. W ten sposób ECOWAS zostało faktycznie rozbite, gdyż oba państwa do niego należały. Co więcej, Niger liczy na pomoc Rosji i grupy Wagnera. Tuż po zamachu stanu z lipca, nowe władze wezwały wagnerowców na pomoc. Liczą, że najemnicy pomogą w jej utrzymainu się u władzy.

Wraz z upłynięciem terminu ultimatum, junta zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla lotów cywilnych i wojskowych.Wobec groźby interwencji ze strony krajów sąsiednich, przestrzeń powietrzna Nigru jest zamknięta poczynając od dzisiejszej niedzieli, aż do nowego zarządzenia – głosi komunikat. Potem doprecyzowano, że jakakolwiek próba naruszenia tej przestrzeni spotka się z “energiczną i natychmiastową odpowiedzią.

Zamach stanu w Nigrze odbył się pod hasłami nacjonalistycznymi, antyzachodnimi i antykolonialnymi.

Polecamy również: Msza Święta dla sodomitów podczas Światowych Dni Młodzieży

 

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!