Wiadomości

Joe Biden: Pierwszego dnia mojej prezydentury USA wrócą do WHO

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ubiegający się o nominację Partii Demokratycznej w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA Joe Biden zapowiedział, że jeśli wygra wyścig do Białego Domu, unieważni decyzję Donalda Trumpa o wystąpienie Stanów Zjednoczonych ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

– Amerykanie czują się bezpieczniejsi, gdy Ameryka uczestniczy we wzmacnianiu globalnego zdrowia. Pierwszego dnia mojej prezydentury dołączę do WHO i potwierdzę nasze światowe przywództwo – powiedział Biden.

Wcześniej Trump oficjalnie wycofał USA z WHO, zarzucając jej spóźnioną reakcję na pandemię koronawirusa. Zdaniem amerykańskiego prezydenta reakcja organizacji na pojawienie się wirusa SARS-CoV-2 nie była właściwa, gdyż Chiny „całkowicie kontrolują” WHO. Trump oskarżył też władze w Pekinie o wywieranie presji na WHO i nieprzesyłanie obowiązkowych reportów.

Składka Stanów Zjednoczonych do WHO była największa ze wszystkich krajów świata. W 2019 roku amerykański rząd przekazał WHO ok. 400 mln USD, czyli ok. 15 proc. budżetu tej organizacji.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!