Wiadomości

Język arabski jest już w Szwecji drugim najczęściej używanym językiem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Język arabski wyprzedził fiński, który dotąd był w Szwecji drugim po szwedzkim najczęściej używanym językiem – stwierdził językoznawca Mikael Parkvall w gazecie Svenska Dagbladet.

Przez setki lat to język fiński zajmował w Szwecji drugie miejsce po szwedzkim, gdy chodzi o liczbę osób posługującym się nim jako językiem ojczystym. Ale już tak nie jest. Wraz z przybyciem setek tysięcy imigrantów z Trzeciego Świata, to język arabski wysunął się na drugie miejsce.

– Historyczny kamień milowy dla języków w Szwecji: język arabski jest obecnie drugim najczęściej używanym językiem w Szwecji – stwierdził Parkvall.

Parkvall szacuje, że liczba użytkowników języka arabskiego w tym skandynawskim kraju, liczącym prawie 10 milionów mieszkańców, wynosi „przeszło 200.000”. Według jego obliczeń liczba użytkowników języka arabskiego podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, podczas gdy starzejąca się fińska diaspora szybko traciła na znaczeniu.

Willian Hahne, członek partii Alternative for Sweden, tak skomentował tę wiadomość na Twitterze:

„Od setek lat fiński był drugim co do wielkości językiem w Szwecji. Teraz jest za arabskim. Przez setki lat Finowie byli największą mniejszością w Szwecji. Teraz to Syryjczycy.”

Inny użytkownik Twittera, KalleMedKepsen, napisał:

„Kolejny kamień milowy będzie, gdy język arabski stanie się NAJWIĘKSZYM językiem ojczystym. Zajmie to tylko kilka dekad.”

Od 2015 roku Szwecja przyjęła ponad 200.000 imigrantów, podczas gdy jego populacja to 9,9 milionów ludzi. W 2017 roku około 24% ludności kraju miało pochodzenie imigranckie.

/Voice of Europe/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!