Wiadomości

Jest umowa na zakup patriotów. MON podpisze ją z Departamentem Obrony USA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister obrony Antoni Macierewicz poinformuje w czwartek o podpisaniu przez Ministerstwo Obrony Narodowej porozumienia z Departamentem Obrony USA w sprawie nabycia przez Polskę systemu obrony powietrznej Patriot – zapowiedział resort w środę wieczorem.

Według nieoficjalnych źródeł umowa pomiędzy MON a administracją Stanów Zjednoczonych, dotycząca nabycia przez Polskę baterii Patriot, zostanie podpisana dziś w nocy.

O wyborze zestawów do programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła zdecydował w 2015 r. rząd PO-PSL. Od tamtej pory między rządami Polski i USA prowadzono negocjacje kontraktu.

Na początku września ub.r. szef MON poinformował o wysłaniu zapytania ofertowego w sprawie ośmiu zestawów Patriot. Dwie baterie miałyby zostać dostarczone w obecnie dostępnej konfiguracji, z radarem sektorowym, jako rozwiązanie pomostowe.

W marcu br. MON wystosowało zmodyfikowane zapytanie ofertowe. Dotyczyło ono zestawów wyposażonych w nowe dookólne radary i zintegrowane z nowym systemem zarządzania polem walki, który ma zostać wprowadzony w armii USA. Macierewicz mówił wtedy, że system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła ma kosztować nie więcej niż 30 mld zł.

W czerwcu wiceminister Bartosz Kownacki odbył w USA kolejną turę rozmów w sprawie zestawów Patriot. Spotkał się nie tylko z przedstawicielami rządu, ale również reprezentantami firm produkujących zestawy Patriot, jego systemy i pociski.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!