Wiadomości

Jest akt oskarżenia: Prokuratura zarzuca ukraińskiemu aktywiście Igorowi I. „publiczne znieważenie Rzeczypospolitej Polskiej”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu aktywiście i dziennikarzowi Igorowi I. – dowiedział się portal tvp.info. Zarzuca się mu się publiczne znieważenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Chodzi o wpis, który ukazał się na profilu facebookowym mężczyzny 4 października 2020 r. „Polsko, zaiste, ty ch**u” – napisał Igor I.

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Okręgowego w Warszawie 26 stycznia 2022 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie zarzuca Igorowi I. „publiczne znieważenie Rzeczypospolitej Polskiej”.

– Oskarżony, co wynika z ustaleń śledztwa, zamieścił na portalu społecznościowym wpis zawierający określenie Rzeczypospolitej Polskiej słowem powszechnie uznanym za obelżywe – wyjaśnia portalowi tvp.info Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Igor I. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień w sprawie. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

O Igorze I. głośno było w maju 2021 r., kiedy umieścił w mediach społecznościowych przerobioną grafikę polskiego godła. Na grafice widać Orła Białego i tło, które z biało-czerwonego zostało zmienione na żółto-niebieskie, barwy flagi ukraińskiej. Z kolei złota korona na głowie orła została przerobiona na koronę w kolorach symbolizujących LGBT.

W tej sprawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył w prokuraturze Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu. Igor I. pracował od 2009 do 2016 r. w Polskim Radiu. Był korespondentem na Ukrainie. Jest uczestnikiem ruchu Obywatele RP.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!