Polska Wiadomości

Jerzy Gorzelik znowu popisał się elokwencją

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal dzienniknarodowy.pl 31 sierpnia o godz. 21.00 na Stadionie Śląskim w Chorzowie organizowane jest bezpłatne widowisko multimedialne „Rapsodia Śląska”, jeden z elementów obchodów setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Wydarzenie jest organizowane z inicjatywy marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego i zostało objęte patronatem narodowym prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Marszałek Chełstowski wysłał zaproszenie na imprezę m.in. Jerzemu Gorzelikowi – od 2003 r. przewodniczącemu Ruchu Autonomii Śląska, działaczowi Śląskiej Partii Regionalnej, od 2010 r. do 2013 r. członkowi zarządu województwa śląskiego.

W drugiej połowie lat 90. Gorzelik został jednym z liderów Związku Ludności Narodowości Śląskiej, który ostatecznie nie został zarejestrowany. Deklarował wówczas publicznie, iż jest Ślązakiem, a nie Polakiem. Publicznie też stwierdził, iż nie czuje się zobowiązany do lojalności wobec Polski Działał na rzecz uznania tzw. narodowości śląskiej za narodowość odrębną, promował jej deklarowanie w trakcie spisu powszechnego w 2002 r.

Zaproszenie rozwścieczyło Gorzelika.

– Rozścierwia się, rozchamia na naszym Górnym Śląsku nacjonalistyczno-stepowa propaganda ze swą parcianą retoryką pierwszych sekretarzy. Polska w coraz większym stopniu staje się republiką infantylnych dupków, niedouczonych błaznów, pokrywających swą intelektualną mierność patosem cuchnącym stęchlizną powiatowych komitetów – napisał na Facebooku.

Co ciekawe, jeden z jego dziadków był powstańcem śląskim, drugi natomiast komisarzem plebiscytowym. Obaj w czasie plebiscytu opowiadali się za przyłączeniem tych ziem do państwa polskiego.

Co wy na to?

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!