Wiadomości

Jednak syryjskie siły rządowe obsadzą kanton Afrin?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak poinformował kanał telewizyjny „Al-Majadin”, oddziały samoobrony kurdyjskiej YPG przekażą zajmowane pozycje w mieście Afrin Syryjskiej Arabskiej Armii. Jak wynika z informacji przekazanej przez „Al-Majadin”, syryjskie wojska rządowe już rozpoczęły przygotowania do obsadzenia kantonu Afrin.

Przypomnijmy, że 20 stycznia wojska tureckie oraz współdziałające z nimi oddziały protureckich bojowników Wolnej Armii Syrii podjęły operację przeciwko enklawie kurdyjskiej w kantonie Afrin w północno-zachodniej części prowincji Aleppo. O ile początkowo zdawały się one bić głową w mur, to w ostatnich kilku dniach zdołały one odnotować szereg sukcesów, systematycznie wypierając oddziały kurdyjskie.

W ciągu ostatnich dwóch dni protureccy bojownicy przy wsparciu tureckiego lotnictwa, artylerii i jednostek specjalnych ponownie posunęły się nieco naprzód, i to na wszystkich odcinkach frontu. Groźba okrążenia zawisła nad zgrupowaniem kurdyjskim broniącym się w północno-wschodniej części kantonu Afrin, na północnym-zachodzie oraz na południowym-zachodzie.

Na północnym odcinku frontu islamiści posunęli się na południe od góry Szyr i zdobyli przysiółek Durakli. Kurdowie zmuszeni zostali też wycofać się ze wsi Umarija, Na północnym-zachodzie bojownicy turkmeńscy zdobyli wieś Harab Suluk. Na zachodzie wojska tureckie i oddziały protureckich bojowników zdobyli kilka gór oraz wioski Karri, Sedija, Kuda Kuwi, dzięki czemu wyrównali linię frontu.

Szczególnie skomplikowana jest sytuacja na południowym-zachodzie. Przy wsparciu tureckich dział samobieżnych, samochodów pancernych i czołgów, oddziały protureckich bojowników zdołały obejść miasto Dżinderes. 15 lutego bojownicy zajęli miejscowość Diwan Fokani i znajdujący się tam rejon umocniony.

Wczoraj kanał telewizyjny Al-Majadin poinformował, że Kurdowie doszli do porozumienia z władzami syryjskimi odnośnie wprowadzenia do kantonu Afrin wojsk syryjskich. Jednakże dziś rano agencja Al-Masdar News podała, że do porozumienia nie doszło, bowiem władze Syrii postawiły warunek, iż oddziały YPG mają przekazać im swoją broń, na co Kurdowie nie wyrazili zgody.

Ale oto kanał telewizyjny „Al-Majadin” doniósł, że oddziały samoobrony kurdyjskiej YPG przekażą jednak zajmowane pozycje w mieście Afrin Syryjskiej Arabskiej Armii. Jak wynika z informacji przekazanej przez „Al-Majadin”, syryjskie wojska rządowe już rozpoczęły przygotowania do obsadzenia kantonu Afrin.

Wojciech Kempa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!