Europa Wiadomości

Jeden z terrorystów odpowiedzialnych za zamach w Londynie był pracownikiem metra. Miał nawet dostęp do tuneli znajdujących się pod brytyjskim parlamentem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donoszą brytyjskie media, jeden ze sprawców sobotniego zamachu terrorystycznego w Londynie, 27-letni Khuram Shazad Butt, pracował w tunelach metra, także w tych znajdujących się bezpośrednio pod siedzibą brytyjskiego parlamentu, choć był już znany służbom jako osoba, która mogła być powiązana z zamachami bombowymi z 2005 r., w których zginęły 52 osoby.

Portal Mail Online opublikował zdjęcie Butta w kamizelce i uniformie pracownika metra. Jak podano, fotografia została zrobiona w maju ubiegłego roku, a więc 11 lat po zamachach, do których doszło 7 lipca 2005 r. w Londynie. Islamscy ekstremiści zdetonowali wówczas trzy ładunki wybuchowe w metrze i jeden w autobusie. Śmierć poniosły 52 osoby, a co najmniej 700 zostało rannych. Wśród ofiar śmiertelnych znalazły się też trzy Polki.

Do przeprowadzenia zamachów w 2005 r. przyznała się nieznana wcześniej organizacja pod nazwą Tajna Grupa Dżihadu Al-Qaidy w Europie.

Jak ustalili śledczy, jedną z osób pomagających w szkoleniu terrorystów przed zamachem miał być Sajeel Shahid prowadzący w Londynie siłownię tylko dla muzułmanów. Jednym z pracowników Shahida był właśnie Butt – poinformował “The Times”.

To właśnie te powiązania miały zwrócić uwagę śledczych z MI5 na mężczyznę. Jak wstępnie ustalono, Butt mógł mieć też bezpośredni kontakt z najstarszym sprawcą ówczesnych zamachów – Mohammedem Siddiquem Khanem.

“Organizator masakry na London Bridge nigdy nie próbował ukryć swoich brutalnych, ekstremistycznych poglądów” – poinformował “The Telegraph”.

Źródło: polsatnews.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!