Wiadomości

Jasnogórskie Dożynki – podziękowanie za tegoroczne plony

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na Jasnej Górze trwają uroczystości Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników i Święta Dziękczynienia za Plony, czyli Jasnogórskie Dożynki. Na centralną Mszę św. w niedzielę, 6 września pod jasnogórski Szczyt przybyli rolnicy z całej Polski. W modlitwie uczestniczy prezydent RP Andrzej Duda. Mszę św. transmituje Telewizja Polska.

Jasnogórskie błonia oraz Wały ozdobiły dożynkowe wieńcami i kosze owocami ziemi. Przybyli rolnicy z różnych zakątków Polski, by podziękować Bogu przez Maryję za tegoroczne plony. Łączy ich hasło pielgrzymki: „Do Maryi Niewiasty Eucharystii”.

Centralnej Sumie błogosławieństwem wieńców żniwnych przewodniczy abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki. Eucharystię koncelebrują: bp Edward Białogłowski, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy; ks. Stanisław Sojka, sekretarz krajowego duszpasterstwa rolników oraz księża moderatorzy Krajowego Duszpasterstwa Rolników.

Prezydent Andrzej Duda przed uroczystą Sumą udał się do Kaplicy Matki Bożej na krótka modlitwę. Tu powitał go o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

„Cudowny jasnogórski wizerunek Maryi wpisany jest w dzieje naszego narodu. Z nim związana jest bogata nasza historia – podkreślał o. Arnold Chrapkowski – Z tym wizerunkiem łączymy naszą teraźniejszość, i z ufnością poprzez orędownictwo jasnogórskiej Maryi zawierzamy przyszłość naszej Ojczyzny. Dziś tradycyjnie na Jasnej Górze odbywa się Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia – Dożynki, i tradycyjnie już witamy na tych Dożynkach pana prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Dziękujemy za Jego świadectwo wiary, za jego oddanie Bożej Matce, Maryi. Jego posługę naszej Ojczyźnie pragniemy zawierzyć Bożej Matce Maryi. Niech Królowa Polski wyprasza obfitość błogosławieństwa na czas nowej kadencji, aby umocniony tym Bożym wsparciem mógł służyć poprzez swoje decyzje nam wszystkim, naszej Ojczyźnie”.

Wszystkich zgromadzonych na uroczystej Mszy św. dożynkowej witał z jasnogórskiego Szczytu o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry.

„Do Maryi Niewiasty Eucharystii’ – z takim zawołaniem, które jest hasłem tegorocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników, stajemy na Jasnej Górze dziękując dobremu Bogu za zebrane plony ziemi. Przychodzimy tutaj, bo w roku duszpasterskim poświęconym tajemnicy Eucharystii w pogłębiony sposób dociera do nas prawda wiary, która każe w Maryi widzieć Niewiastę sprowadzającą mannę z Nieba, prawdziwy chleb życia wiecznego. Bogarodzica jest Tą, która przyjmując Jezusa przynosi ziarno rzucone w glebę, które obumiera, aby przynieść plon obfity. Istota Ewangelicznego przesłania sprowadza się bowiem do miłości Stwórcy do stworzenia, którą św. Jan Ewangelista wyraził słowami ‘Bóg tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne’ – mówił przeor Jasnej Góry – Etos polskiego rolnika zakorzeniony w Ewangelicznej prawdzie o umieraniu, które staje się zaczynem nowego życia, przypomina nam wszystkim, co stanowi fundament chrześcijańskiej i narodowej wspólnoty. Żyjemy dla Boga i dla bliźnich, nasze życie ma sens wyłącznie wtedy, kiedy jest służbą miłości”.

„Stajemy więc dzisiaj przed obliczem naszej Matki i Królowej, aby wraz z rzeszą polskich rolników dziękować dobremu Bogu, za to, że także w tym roku pobłogosławił ich pracę i trud. Dziękujemy wam, drodzy rolnicy, za wasz ogromny wysiłek i poświecenie, za to, że nie zniechęcacie się, choć musicie pokonywać wiele przeszkód, aby nikomu w naszej Ojczyźnie nie zabrakło chleba powszedniego” – mówił o. przeor.

„Dziękuję za waszą wiarę, nadzieję i miłość, których wyrazem jest ciężka i odpowiedzialna praca na roli. Składając to wielkie, wspólne dziękczynienie, chcemy zarazem prosić wielkiego, dobrego Boga, aby nikomu w tym roku nie zabrakło środków koniecznych do godnego życia oraz pokarmu, który krzepi nas duchowo, by nam nie zabrakło dostępu do Eucharystii. Pragniemy również usilnie wołać o uwolnienie świata z pandemii koronawirusa i ich skutków. Niech wspólnota tej Mszy św. połączy nas w tym dziękczynieniu i prośbie zanoszonej przez orędownictwo Jasnogórskiej Bogarodzicy Dziewicy” – zakończył o. Samuel Pacholski.

/niedziela.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!