Wiadomości

Jasionka: Otwarto Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W czwartek otwarte zostało Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Inwestycja, której zadaniem będzie przede wszystkim popularyzacja nauki, powstała w podrzeszowskiej Jasionce. Koszt budowy PCN wyniósł ponad 94 mln zł.

Jak mówił podczas otwarcia placówki marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, PCN to wspaniały „prezent na gwiazdkę” dla wszystkich mieszkańców regionu. „To również wyjątkowe zakończenie obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza” – dodał Ortyl podczas inauguracji centrum. Po otwarciu obiekt poświęcił biskup rzeszowski Jan Wątroba.

W czasie otwarcia odczytany został list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, który napisał m.in., że trudno o właściwszego niż Ignacy Łukasiewicz patrona dla otwieranego dzisiaj Podkarpackiego Centrum Nauki. Z kolei marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście skierowanym do uczestników napisała, że PCN to „prawdziwa skarbnica wiedzy, badawczych doświadczeń, a także naukowej zabawy”.

List do uczestników skierował również premier Mateusz Morawiecki, który napisał, że otwarcie PCN to ważne wydarzenie dla całego regionu. „Ta nowoczesna inwestycja wieńcząca uroczyste obchody Roku Ignacego Łukasiewicza jest krokiem ku przyszłości i otwarciem nowych możliwości rozwojowych” – napisał.

W uroczystości wzięła udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która zwróciła uwagę, że realizacja tego przedsięwzięcia nie była łatwa, gdyż już od samego początku Komisja Europejska nie wyrażała zgody na finansowanie jej ze środków europejskich. „Tylko i wyłącznie dzięki zabiegom pana marszałka (Ortyla) możemy być w tym pięknym miejscu” – powiedziała.

Otwarcie PCN zaplanowano na trzy dni. Czwartek był pierwszym dniem uroczystości, który zakończyła gala z koncertem, podczas którego można było usłyszeć „dźwięki kosmosu” czyli nagrane przez NASA odgłosy generowane przez poszczególne planety naszego układu słonecznego. Placówka otwarta zostanie dla wszystkich w marcu przyszłego roku.

W PCN znajdują się m.in. wystawy interaktywne, laboratoria naukowe, w tym chemiczne i biologiczne oraz pracownie np. robotyczna. PCN będzie dysponować również wystawą mobilną. W sumie w placówce będzie 200 eksponatów, skupionych wokół takich zagadnień jak życie, przyroda i cywilizacja.

Budynek centrum, którego owalny kształt wpisuje się w nowoczesne otoczenie, inspirowany jest kształtami sterowca, helisy DNA i orbity. W środku są cztery kondygnacje, w tym jedna podziemna. Łączna powierzchnia budynku to ponad 6,5 tys. mkw. Ok. 3 tys. mkw zajmie przestrzeń wystawiennicza, na której rozlokowane będą interaktywne wystawy.

Tematyka przygotowywanych prezentacji powiązana jest z inteligentnymi specjalizacjami regionu – lotnictwo i kosmonautyka, jakość życia, motoryzacja, informacja i telekomunikacja.

PAP – Nauka w Polsce, Wojciech Huk

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!