Wiadomości

Janusz Waluś opuszcza więzienie. Ma się to stać w ciągu najbliższych 10 dni

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezes Sądu Najwyższego Raymond Zondo powiedział, że decyzja Ronalda Lamoli o odmowie zwolnienia warunkowego Janusza Walusia była irracjonalna i musi zostać uchylona – czytamy na portalu Media Narodowe.

Trybunał Konstytucyjny w Republice Południowej Afryki uchylił decyzję ministra sprawiedliwości i więziennictwa Ronalda Lamoli o odmowie zwolnienia warunkowego Januszowi Walusiowi. Wydając orzeczenie, prezes Sądu Najwyższego Raymond Zondo powiedział, że decyzja ministra była irracjonalna, podlega przeglądowi i musi zostać uchylona. Zgodnie z wyrokiem Janusz Waluś ma opuścić więzienie w ciągu najbliższych 10 dni.

“Janusz Waluś w ciągu 10 dni ma znaleźć się na wolności – tak zadecydował Sąd Konstytucyjny RPA. Waluś opuści więzienie po 29 latach, gdzie został osadzony za zabicie w 1993 r. groźnego komunisty, potencjalnego “Stalina RPA” – Chrisa Haniego” – podaje Jan Krzysztof Łuksza.

Waluś to polski imigrant, który w kwietniu 1993 roku zabił przywódcę SACP Chrisa Haniego i działacza przeciwko apartheidowi, odsiaduje dożywocie w Zakładzie Karnym Kgosi Mampuru II. Polak zwracał się wcześniej uchylenie decyzji Najwyższego Sądu Apelacyjnego o odrzuceniu jego zezwolenia na odwołanie się od wyroku Sądu Najwyższego, który podtrzymał odmowę zwolnienia warunkowego przez Lamola w marcu 2020 r.

Zondo powiedział, że sąd musi wziąć pod uwagę, że był zamieszany w poważne przestępstwo, które zostało skrupulatnie zaplanowane. Powiedział, że jego zachowanie i zachowanie prawicowego polityka Clive’a Derby’ego-Lewisa prawie pogrążyło kraj w niepokojach społecznych.

/Media Narodowe/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!