Polska Wiadomości

Jakość powietrza w Zakopanem została przekroczona o ponad 700 %

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal tatromaniak.pl patforma Airly.eu monitoruje bieżący stan powietrza w wybranych miejscowościach, prezentując stężenie pyłów PM2.5 i PM10.

Pierwszy to pył zawieszony uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Wszystko dlatego, że jest bardzo drobny, a w takiej postaci może się przedostać bezpośrednio do krwiobiegu. Jest odpowiedzialny m.in. za nasilenie astmy, osłabienie czynności płuc, nowotwory płuc, gardła i krtani, zaburzenie rytmu serca, zapalenie naczyń krwionośnych i szereg innych schorzeń.

PM10 to pył zawieszony, który przede wszystkim wpływa negatywnie na układ oddechowy. To właśnie on odpowiada za ataki kaszlu, świszczący oddech, pogorszenie się stanu osób z astmą czy za ostre, gwałtowne zapalenie oskrzeli. W sposób pośredni PM10 wpływa również negatywnie na resztę organizmu, między innymi zwiększając ryzyko zawału serca oraz wystąpienia udaru mózgu. Benzopiren jest również silnie rakotwórczy.

W tej chwili pomiary ze stacji na zakopiańskim Kamieńcu wskazują, że stężenie PM2.5 wynosi 759% normy, zaś PM10 562% normy!

Co wy na to?

Źródło: tatromaniak.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!