Europa Wiadomości

Jak się okazuje “bogatych” Holendrów nie stać na dentystę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal niedziela.nl opieka dentystyczna powinna wrócić do podstawowego pakietu ubezpieczenia zdrowotnego – uważa organizacja Dokters van de Wereld (Lekarze Świata).

Od 2006 roku opieka stomatologiczna  dla dorosłych nie znajduje się w podstawowym, obowiązkowym pakiecie ubezpieczenia zdrowotnego (basispakket zorgverzekering), przypomina dziennik „AD”.

Od tego czasu za leczenie dentystyczne pacjenci muszą płacić z własnej kieszeni. Mogą też zawrzeć dodatkowe ubezpieczenie obejmujące taką opiekę, ale oznacza to większą miesięczną składkę, no co nie wszyscy mogą sobie pozwolić.

W efekcie około pół miliona najbiedniejszych mieszkańców Holandii nie stać na wizyty u dentysty, wynika z analizy Dokters van de Wereld. Potwierdzają to dane Głównego Biura Statystycznego CBS. Według CBS aż 30% najuboższych mieszkańców Holandii nie chodzi regularnie do dentysty.

Aby zwrócić większą uwagę na ten problem, Lekarze Świata jeździli w tym roku specjalnym autobusem po Holandii, w którym udzielali pomocy stomatologicznej najbiedniejszym obywatelom. Organizacja ma nadzieję, że sprawą zajmą się politycy i opieka stomatologiczna znów znajdzie się w podstawowym pakiecie ubezpieczenia zdrowotnego.

– To bardzo ważne, by opieka dentystyczna wróciła do tego pakietu. Mam tu na myśli coroczną kontrolę plus leczenie w nagłych przypadkach – dziennik „AD” cytuje rotterdamską dentystkę, która w ramach wolontariatu co tydzień przyjmuje pacjentów, których normalnie nie stać na takie wizyty.

W październiku tego roku komisja spraw społecznych holenderskiego sejmu Tweede Kamer ma się zająć kwestią trudnej dostępności usług stomatologicznych dla ludzi z niskimi dochodami.

Jak widać wspaniały i bogaty Zachód ma również swoje grosze strony…

Źródło: niedziela.nl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!