Wiadomości

Jak prezydent z prezydentem, czyli jak pomagają sobie dorabiać włodarze polskich miast

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski zatrudniony jest w jednej z płockich spółek, natomiast włodarz Płocka – Andrzej Nowakowski – we Włocławku – ustaliła „Gazeta Pomorska”. Obaj urzędnicy należą do Platformy Obywatelskiej.

W listopadzie ubiegłego roku radni większości samorządów przegłosowali podwyżkę pensji dla prezydentów. Od tego czasu zarządzający Płockiem Nowakowski inkasuje co miesiąc ponad 14 tysięcy złotych brutto. Do tego trzeba doliczyć dodatek funkcyjny (3450 zł), dodatek za wieloletnią pracę (2154 zł) i dodatek specjalny (4266 zł). W 2021 roku Nowakowski zarobił w Urzędzie Miasta nieco ponad 200 tysięcy złotych.

Jednak Nowakowski znalazł kolejne źródło dochodu – w oddalonym o ponad 50 km Włocławku. Od 24 lipca 2021 roku prezydent Płocka jest członkiem rady nadzorczej Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej „Saniko”. Z tego tytułu na jego konto wpłynęło w ubiegłym roku 8780 zł.

Jak podaje dalej gazeta, prezydent Włocławka z kolei, Marek Wojtkowski cztery miesiące wcześniej, 12 marca 2021 roku rozpoczął pracę jako wiceprzewodniczący rady nadzorczej… Komunikacji Miejskiej Płock. Zarobił na tym stanowisku 34 407,14 zł. Jak przekonywał, obowiązki w Płocku nie przeszkadzają mu w zarządzaniu Włocławkiem.

„Cieszę się, że są miasta, które korzystają z włocławskich wzorców, chociażby w kontekście rewitalizacji. Osobiście wspieram swoją wiedzą i doświadczeniem radę nadzorczą płockiej spółki odpowiedzialnej za komunikację miejską” – powiedział w rozmowie z „Pomorską”, dodając, że „posiedzenia rady nadzorczej zwoływane są kilka razy w roku, najczęściej w formie zdalnej”.

Prezydent Wojtkowski z tytułu zatrudnienia w Urzędzie Miasta w 2021 roku zarobił 185 196,39 zł. Do tego ponad 23 tys. zł w Państwowej Uczelni Zawodowej we Włocławku, gdzie pracuje na pół etatu. W oświadczeniu wykazał również 5760 zł dodatkowych zarobków. Łącznie oznacza to ponad 242 tys. zł dochodów – podsumowuje gazeta.

/Gazeta Pomorska, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!