Wiadomości

Jak Niemcy zarabiają na „pomaganiu” Grecji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Budżet Niemiec na kredytach i pożyczkach dla Grecji w ramach programu pomocowego zarobił na czysto 1,34 mld euro – poinformował dziś dziennik “Sueddeutsche Zeitung”. Politycy Zielonych uważają, że ze względów moralnych zysk powinien zostać zwrócony Grecji.

Gazeta wymienia m.in. kredyt udzielony Grecji w 2010 roku przez Kredytowy Bank Odbudowy (KfW), który przyniósł dotąd budżetowi zysk z odsetek w wysokości 393 mln euro – jak zaznaczają komentatorzy – „netto, po odliczeniu wszystkich kosztów refinansowania”.

Niemiecki budżet zarobił też na pilotowanym przez Europejski Bank Centralny (EBC) programie skupowania greckich papierów dłużnych w latach 2010-2012. Zysk z tych pożyczek odprowadzany jest co roku przez EBC do banków narodowych. Od 2015 roku do niemieckiego Bundesbanku wpłynęło z tego tytułu 952 mln euro.

„Fakt, że Niemcy zarabiają na kryzysie w Grecji, jest być może zgodny z prawem, jednak z moralnego punktu widzenia postępowanie takie jest nieuprawnione” – powiedział poseł Zielonych Sven-Christian Kindler, autor interpelacji skierowanej do ministerstwa gospodarki.

Jego zdaniem, zysk z odsetek powinien zostać przekazany Grecji. Inny polityk tej partii Manuel Sarrazin zarzucił ministrowi finansów Wolfgangowi Schaeublemu, że należącymi się Grecji odsetkami uzdrawia niemiecki budżet.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!