Wiadomości

Jacek Wilk pojechał na Krym z podejrzanym o szpiegostwo

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje radio Zet, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego bada sprawę Janusza N., który jest podejrzany o szpiegostwo. W 2018 roku na jego zaproszenie miał pojechać do Moskwy oraz na Krym ówczesny poseł Jacek Wilk.

Janusz N. był działaczem ruchu Janusza Palikota oraz założycielem partii Zmiana. ABW sprawdzi jego kontakty z politykami, których zapraszał na okupowany przez Rosję Krym.

„Analizują jego korespondencję mailową, sprawdzają źródła jego finansowania i przesłuchują tych, których kontakty miał w telefonie” – przekazał radiu Zet rozmówca z ABW.

Janusz N. został zatrzymany w maju 2021 roku. Przez rosyjskie media miał być postrzegany, jako działacz na rzecz praw człowieka. Mężczyzna był znany z proputinowskich poglądów. Jego działalność wpisywała się zdaniem Prokuratury Krajowej w „rosyjskie przedsięwzięcia propagandowo-dezinformacyjne podejmowane w celu osłabienia pozycji Rzeczpospolitej Polskiej w UE i na arenie międzynarodowej”.

Jednym z polityków, który miał być zapraszany przez Janusza N. był Jacek Wilk – były poseł, obecnie działacz Konfederacji. „Wilk został zaproszony przez podejrzanego o szpiegostwo na dwa wydarzenia organizowane przez wysoko postawionych polityków Władimira Putina” – donosi Radio Zet. Polityk miał udać się do Jałty na Krymie, by wziąć udział w forum ekonomicznym, a kilka tygodni później pojechać do Moskwy na konferencję. Jak podaje Radio Zet, Wilk twierdzi został zobowiązany przez służby do poufności i nie może zdradzić żadnych informacji o swoich wyjazdach.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!