Wiadomości

Jacek Ozdoba o powiązaniach między “ekologami” a Rosją: “To Rosja była przeciwna przekopowi Mierzei Wiślanej”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska ocenił, że Rosja może wspierać polskie organizacje pozarządowe, w tym akcje protestu ekologów wymierzone w polskie inwestycje o strategicznym znaczeniu takie jak przekop Mierzei Wiślanej uderzający w rosyjskie interesy.

– Gdy podnosiliśmy argumenty o niebezpieczeństwie, które niesie dla nas Putin i jego reżim, to słyszeliśmy, że jesteśmy „rusofobami” i „podżegaczami wojennymi”. Dwa miesiące temu Waldemar Pawlak przekonywał, że inwestycja Baltic Pipe (gazociągi łączące Danię, Polskę i Norwegię – red.) jest niepotrzebna. (…) Nawet Rafał Trzaskowski, który jeszcze niedawno przekonywał, że Nord Stream był projektem biznesowym, a nie politycznym – mówił wiceminister na antenie telewizji wPolsce.

– Trzeba odputinizować nie tylko sektor energetyczny, ale także sektor decyzyjny. Do tego sektora należą organizacje pozarządowe, NGOs – dodał Ozdoba.

Wiceminister podał przykład Niemiec, gdzie organizacje nazywające siebie proekologicznymi protestowały przeciwko wszystkim inwestycjom sprzecznym z interesami rządzącej Rosją oligarchii. W RFN wykazano, że instytucje powiązane z Rosją miały udział w finansowaniu tych organizacji.

Według Jacka Ozdoby Polska potrzebuje ustawy zapewniającej transparentność organizacji pozarządowych, w szczególności ich źródeł finansowania.

– Polacy mają prawo wiedzieć, czy organizacja, na której czele stoi była wiceminister w rządzie Platformy Obywatelskiej, nie otrzymywała rosyjskiego wsparcia. Nic w tym złego. (…) Wszystkie środowiska polityczne, które mają wokół siebie organizacje pozarządowe, powinny zadbać o to, by te organizacja były całkowicie transparentne – stwierdził gość wywiadu.

Polityk odniósł się także do protestów, jakie różne fundacje i stowarzyszenia “ekologiczne” prowadziły przeciwko kluczowej dla Polski inwestycji, jaką jest przekop Mierzei Wiślanej. Dzięki inwestycji Polska nie będzie już zobowiązana płacić Rosjanom za tranzyt za każdy razem, kiedy polskie statki wypływają z Zalewu Wiślanego.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!