Polska Świat Wiadomości

Izraelski polityk wywodzący się z partii premiera Netanjahu broni decyzji Polaków w sprawie ustawy o IPN

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ten artykuł można określić jako wręcz sensacyjny, a to ze względu na autora. Mosze Arens to izraelski naukowiec i polityk, członek Knesetu, minister spraw zagranicznych, trzykrotny minister obrony i były ambasador Izraela w Stanach Zjednoczonych.

Najważniejsze jednak, to ż był działaczem nacjonalistycznego Likudu – jednym z liderów oraz ideologiem tej partii. A Likud to partia premiera Binjamina Netanjahu.

– Ustawa uchwalona przez polski parlament, a która nawołuje do ukarania każdego, kto obwinia Polaków o zbrodnie nazistowskie, wywołała debatę na temat roli Polski w czasie Holokaustu. – pisze Arens na łamach dziennika „Haaretz”. – Ważne jest jednak rozróżnienie zachowań poszczególnych Polaków lub grup Polaków i działań rządu polskiego na uchodźstwie w Londynie i Armii Krajowej (AK) w czasie wojny. Rząd polski, który rządził do czasu klęski polskiej armii, a także rząd na uchodźstwie, który działał później w Londynie, nie tylko nie współpracował z Niemcami, ale walczył z nimi do końca wojny.

– Armia Krajowa, pod kierownictwem polskiego rządu, była w kontakcie z ŻOB, żydowską organizacją podziemną pod dowództwem Mordechaja Anielewicza w warszawskim getcie i zaopatrywała ją w ograniczoną liczbę pistoletów. Członkowie innej polskiej grupy podziemnej dostarczali broń i trenowali działaczy ŻZW, innej żydowskiej organizacji podziemnej w getcie, kierowanej przez Pawła Frenkiela – kontynuuje izraelski polityk. – Polskie, socjalistyczne podziemie i Armia Ludowa podjęły działania na rzecz pomocy powstaniu w getcie warszawskim. W gruncie rzeczy tylko Polacy udzielali jakiejkolwiek pomocy bojownikom z warszawskiego getta. Mocarstwa sprzymierzone, USA, Wielka Brytania i Związek Radziecki zignorowały to powstanie. Rząd niemiecki, w pełni wspierany przez naród niemiecki, dokonał Holokaustu. W eksterminacji europejskich Żydów Niemcy otrzymały wsparcie od rumuńskiego rządu. Kiedy w czerwcu 1941 r. armia rumuńska połączyła się z Niemcami w ataku na Związek Radziecki, rumuński rząd nakazał armii unicestwienie ludności żydowskiej na okupowanych terenach, w tym w Odessie. Szacuje się, że Rumuni byli odpowiedzialni za śmierć setek tysięcy Żydów. Po klęsce armii francuskiej rząd Francji współpracował z Niemcami, wysyłając swoich Żydów do obozów śmierci. Podobnie jak marionetkowy rząd słowacki i węgierski.

Haaretz (dosł. “Kraj” (Izraela)) to założony w 1918 r. najstarszy dziennik wydawany w Izraelu. Publikowany jest w językach hebrajskim i angielskim. Angielska wersja jest sprzedawana w Ameryce Północnej. Wszystkie artykuły są równolegle publikowane w Internecie.

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!