Wiadomości

Izrael zwraca się do USA o pomoc w zablokowaniu polskiej ustawy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Izraelski dziennik “Haaretz” podaje, że szef MSZ Izraela Jair Lapid prowadzi rozmowy z Waszyngtonem w celu wywarcia presji na Warszawę. Chodzi o nowelę Kpa.

Izrael zwrócił się do administracji prezydenta USA Joe Bidena o wsparcie jej wysiłków przeciwko ustawodawstwu proponowanemu przez polski rząd, które według rządu izraelskiego ograniczy możliwość ubiegania się o odszkodowania przez osoby ocalałe z Holokaustu i ich rodziny za mienie skradzione oraz zniszczone przez Niemców. Nad nowelą Kodeksu postępowania administracyjnego pracuje obecnie Senat.

Zgodnie z propozycją, po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej, niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania.

Minister spraw zagranicznych Jair Lapid, który w zeszłym miesiącu publicznie skrytykował polskie ustawodawstwo, prowadzi rozmowy w tej sprawie z Waszyngtonem. Poruszył tę kwestię w rozmowach z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem i poprosił go o pomoc. Inni urzędnicy MSZ Izreael omówili tę kwestię również ze swoimi odpowiednikami w Warszawie i Waszyngtonie – podaje dziennik “Haaretz”.

Opisywane działania wspisują się w izraelską strategią. Na początku lipca podczas posiedzenia senackiej komisji ws. nowelizacji Kpa głos zabrała m.in. charge d’affaires ambasady Izraela Tal Ben-Ari Yaalon. Wyraziła ona głębokie i poważne obawy związane ze zmianami. – Ocaleni z holokaustu mają tytuł historyczny, moralny i prawny do przedstawienia swoich roszczeń i otrzymania odszkodowania należnego im za ich własność – mówiła.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!