Wiadomości

Izrael wstrzymuje Palestyńczykom część wypłat

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Izrael zamraża środki finansowe dla Palestyńczyków. Odpowiednie przepisy w tej sprawie uchwalił parlament. Poszło o zapomogi finansowe, jakich palestyńskie władze udzielają rodzinom osób, które trafiają do izraelskiego więzienia lub które przeprowadzają zamachy na Izraelczyków.

Na mocy porozumienia między rządem Izraela a palestyńskimi władzami na Zachodnim Brzegu, izraelski fiskus zbiera podatki od Palestyńczyków, a pieniądze przekazuje rządowi Autonomii Palestyńskiej. Kneset przegłosował właśnie ustawę, która zamraża część ze 130 milionów dolarów, które Izrael zbiera co miesiąc na Zachodnim Brzegu.

Decyzja Knesetu ma być reakcją na powtarzającą się praktykę wypłacania przez władze Autonomii odszkodowań rodzinom Palestyńczyków, którzy trafiają do więzienia albo są odpowiedzialni za ataki na izraelskich żołnierzy czy policjantów. Według izraelskich deputowanych jest to „jawne wspieranie terroryzmu”. Palestyńskie władze twierdzą, że decyzja jest bezprawna, a jej wytłumaczenie niezgodne z prawdą.

– To jawne pogwałcenie międzynarodowych traktatów. Mówimy o pieniądzach, które należą do palestyńskich rodzin, dotkniętych nielegalną izraelską okupacją oraz izraelskimi zbrodniami przeciwko ludzkości. Mówimy o dzieciach, których rodzice zostali uwięzieni bądź zabici przez izraelskiego okupanta – powiedział rzecznik palestyńskiego rządu Ahmad Shemi.

Szacuje się, że palestyńskie władze przeznaczają na odszkodowania 7 procent swojego budżetu. Izraelskie ministerstwo obrony zapowiedziało, że jeśli te wypłaty nie będą już dokonywane, to zamrożone środki zostaną zwrócone władzom na Zachodnim Brzegu.

W marcu podobną decyzję podjął amerykański Kongres. Deputowani wstrzymali część wynoszącej 300 milionów dolarów pomocy finansowej dla palestyńskich władz do czasu, gdy zagwarantują one, że nie wypłacają już pieniędzy rodzinom zamachowców.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!