Wiadomości

Izrael próbuje doprowadzić do wojny z Iranem?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył dziś na konferencji prasowej, że Iran mimo zawartego w 2015 r. porozumienia kontynuuje program nuklearny.

Benjamin Netanjahu mówił, że Iran nigdy nie zrezygnował z ambicji nuklearnych. Według niego irański plan ma dwa punkty: zachować know-how dotyczące programu jądrowego i rozwijać potencjał Iranu związany z bronią atomową.

Jako źródło Benjamin Netanjahu podał rozporządzenie ministra obrony, który jest też szefem irańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Ma z niego wynikać, że prace mają być podzielone na dwie części – jawną oraz tajną.

Kluczowym elementem planu jest prowadzenie działań przez nowo utworzone, stanowiące przykrywkę organizacje. Zatrudniane są w nich osoby poprzednio pracujące nad programem jądrowym. Jedną z nich jest SPND – organizacja powołana wewnątrz irańskiego Ministerstwa Obrony.

Benjamin Netanjahu mówił także, że Iran wzbogaca uran w podziemnych laboratoriach w górach, a dokumenty związane z programem nuklearnym zostały w 2017 r. przeniesione do tajnego ośrodka na terenie Teheranu.

Międzynarodowa umowa dotycząca kontroli irańskiego programu nuklearnego została zawarta w 2015 r. między Iranem a sześcioma mocarstwami: USA, Rosją, Wielką Brytanią, Francją i Chinami oraz Niemcami. Izrael obawiając się irańskiego programu nuklearnego sprzeciwiał się jej podpisaniu.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!